Ukrajina statečně brání svou zem. Velká města včetně Kyjeva zatím ubránila

 Ze zahraničí 
26. února 2022 06:44 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ukrajinci svádějí s Rusy lítý boj o své hlavní město Kyjev Depositphotos
Ukrajina je už druhý den ve válce a podle odborníků ruská armáda nepostupuje tak rychle, jak by si ruský pezident Vladimir Putin přál. Je však otázkou, jak dlouho dokáže Ukrajina tak silnému nepříteli vzdorovat. Situace je kritická.

Jak píše server CNN Prima News, noc z pátku na sobotu se nesla ve znamení krvavých bojů na Ukrajině. Střelbu i mnoho výbuchů bylo slyšet mimo jiné i v samotném centru Kyjeva. Rusové sice ovládli město Melitopol na jihu země, útok ve městě Mykolajiv a v Kyjevě byl však odražen. Obzvlášť brutální boje probíhaly ve městě Vasilkiv, odtamtud zatím nejsou známy bližší podrobnosti. Ukrajinci hlásí, že sestřelili několik transportních letounů. Rusové se pokoušeli o výsadky pěchoty. To se jim v mnoha případech nepovedlo.

Ruští vojáci se pokusili v Kjevě zničit tepelnou elektrárnu, ukrajinská protivdušná obrana ale útok odrazila, uvedl to list Ukrajinska pravda. Ukrajinci kvůli obraně hlavního města často odpalovali mosty, aby zabraňovali postupu ruské těžké techniky. Ze všech stran je slyšet střeba z automatických zbraní.

"Žádáme občany, aby informovali o pohybu techniky! Vyrobte Molotovovy koktejly, zneškodněte okupanty! Pokojní obyvatelé – buďte opatrní! Nevycházejte z domu!" napsalo ukrajinské ministerstvo obrany. Zprávu přinesl server tn.nova.cz.

Ruští špioni se oblékli do uniforem ukrajinské policie, za kterou se vydávali, a poté zastřelili několik nic netušících ukrajinských vojáků. Ukrajinské posily pak s nimi svedly krvavý boj. „Buďte ostražití, ruští vojáci se mohou převlékat za vojáky ukrajinských ozbrojených sil, nebo dalších ozbrojených složek,” varovalo ukrajinské občany tamní ministerstvo obrany na Facebooku. Rusové se také často pokoušeli o výsadky pěchoty, a to ve městech nedaleko vzdálených od Kyjeva. Proto hlavní město v noci čelilo útokům z více stran.

Spojené státy ukrajinskému pezidentovi Volodymyrovi Zelenskému nabídly pomoc při evakuaci, on ji však odmítl se slovy: „Potřebuji munici, ne odvoz.“ Podle vysoce postaveného představitele amerických zpravodajských služeb doplnil, že boj je v Kyjevě.

Evropská unie v pátek na Rusko uvalila další sankce. Tentokrát je ale na sankčním seznamu i ruský prezident Vladimir Putin a ministr zahraničí Sergej Lavrov. EU zmrazí majetky, které jsou na ně navázané. Potvrdila to šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. EU rovněž zahájila přípravu dalšího, již třetího balíku opatření, která mají ještě zásadněji ochromit ruskou ekonomiku. Moskva v reakci pohrozila odvetou. Ukrajinský prezident Zelenskyj ale opakovaně zdůrazňuje, že jen sankce nestačí.

Zdroj: CNN Prima News, tn.nova.cz, ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít