Testování ve školách odhalilo téměř 700 pozitivních. Nejhůře dopadli středoškoláci na Přerovsku

 Události 
09. listopadu 2021 08:26 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Téměř ve 40 procentech škol byl zachycen alespoň jeden potvrzený případ Pixabay
Po prvním testování na školách bylo odhaleno celkem 699 případů nákazy koronavirem. Nejhorší byla situace na středních školách na Přerovsku. Otestováno bylo celkem 121 tisíc žáků a studentů. Informovalo o tom v tiskové zprávě Ministerstvo zdravotnictví.

I když epidemie roste a k sobotě hranici 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden překonalo 61 okresů, další už se mezi testované zařazovat nebudou, rozhodla v neděli hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Plošné testování dětí ve školách epidemii nezastaví. Rozhodli jsme se, že v preventivním testování ve školách pokračovat nebudeme, jelikož v malé míře neodhaluje ty, kteří jsou bezpříznakoví. Testování bude pokračovat na základě nařízení Krajské hygienické stanice metodou PCR, a to při odhalení ohniska nemoci. Tento způsob zvládnutí epidemie je efektivnější," vysvětlila Pavla Svrčinová.

První etapa testování žáků a studentů ve školách, která proběhla 1. listopadu, odhalila 699 potvrzených případů onemocnění covid-19 z celkových 121 tisíc testovaných dětí, které nesplňují podmínky O-T-N. Větší záchyt případů byl odhalen na středních školách ve vyšší věkové skupině, kde většinou dochází k četnějším sociálním kontaktům.

U základních škol byl největší počet pozitivních testů odhalen v okresech Přerov, Prostějov a Brno-venkov, naopak nejmenší záchyt byl odhalen v okresech České Budějovice a Prachatice. U středních škol byl potvrzen největší záchyt v okresech Přerov, Brno-venkov a Karviná, nejlépe jsou na tom pak v okresech Prachatice a Prostějov.

Další vlna testování začala 8. listopadu v dalších 22 okresech a v hlavním městě Praha. Jedná se o okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. Nyní probíhá testování ve 31 okresech.

Od 15. listopadu bude testování probíhat v Hlavním městě Praha a dalších 22 okresech, které se přidaly k testování včera. Žáci, kteří se odmítají testovat, mají povinnost nosit ochranu dýchacích cest (od 15 let respirátor), a to po celou dobu pobytu ve škole včetně venkovních prostor tam, kde není možné dodržet rozestupy alespoň 1,5 m od ostatních.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, iRozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...