Další lockdown je na spadnutí: Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek prozradil, kdy přijde a co dál s neočkovanými

 Události 
30. října 2021 19:00 / Stanislav Koudelka
  19
📷
1 fotografie v galerii
Další lockdown je na spadnutí Shutterstock
Vláda Andreje Babiše ústy premiéra mnohokrát veřejně slíbila, že další centrální lockdown nepřijde. V případě těch lokálních už je však kabinet opatrnější, čísla nakažených nemocí covid-19 totiž znovu zásadně stoupají. Proti by zřejmě nebyla ani případná vláda Petra Fialy, což potvrdil kandidát na šéfa resortu zdravotnictví Vlastimil Válek.

Odborníci předpokládali, že s příchodem podzimu se situace kolem koronaviru opět zhorší. Jejich předpovědi se bohužel naplňují, čísla nakažených stoupají.

„Nemyslím si, že jsme na hraně celorepublikového lockdownu, nýbrž na hraně lokálních lockdownů. Velmi pravděpodobně to nastane ve druhé polovině listopadu,“ upozornil Válek v podcastu PoliTalk s tím, že je budou vyhlašovat krajští epidemiologové na základě konkrétních čísel z dané oblasti.

Možný ministr zdravotnictví ve vládě Petra Fialy dále připustil, že by mohl následovat lockdown pro nenaočkované seniory nad 60 let. Případně pro všechny lidi, kteří nepodstoupili očkování. „Ano, je to možné řešení. A pokud to krajský hygienik nebo epidemiolog doporučí, budu to považovat za správnou cestu. Určitě nebudu proti.“ 

Možné je tedy i to, že si Česká republika převezme "rakouský recept". Naši sousedé se totiž chystají jít cestou vyhlášení lockdownu pro neočkované, pokud se situace s covidem radikálně zhorší. Válek je také (po vzoru Rakouska) zastáncem uznávání protilátek, které platí stejně jako průkaz o bezinfekčnosti či potvrzení o negativním testu.

Možný ministr zdravotnictví však nevyloučil, že v extrémním případě by se mohl opakovat i scénář z loňského roku, kdy se například zavíraly obchody.

„Pokud bude například na JIP v ČR hospitalizovaných tisíc pacientů, začne se zvyšovat počet mrtvých a bude to zase znamenat kolaps zdravotnictví, že budou zavařeny všechny jednotky intenzivní péče a na drtivé většině z nich budou pacienti s covidem, může to znamenat opakování loňského roku,“ doplnil pro podcast PoliTalk.

Zdroj: PoliTalk

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum