Dobrá zpráva pro dlužníky VZP. I oni se mohou snadno zbavit svých dluhů

 Události 
09. listopadu 2021 13:44 / Naďa Stehlíková
  4
📷
1 fotografie v galerii
Klienti VZP budou mít rovněž šanci zbavit se snadno svých dluhů Depositphotos
Hlavní spor o možnosti využít tzv. milostivého léta pro ukončení exekucí je u konce. Podle šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka budu moci odpuštění penále využít i dlužníci VZP. Původně to přitom vypadalo, že dlužníků VZP se jedinečná šance na oddlužení týkat nebude.

VZP dosud uváděla, že na ni zákon o tzv. milostivém létu nepamatuje. Podle pojišťovny soudy opakovaně posuzují penále jako samostatnou pohledávku ze zdravotního pojištění. To však poslanci, kteří novelu připravili, odmítali. A Ministerstvo spravedlnosti ČR jim nyní dalo za pravdu. „Právní nejasnosti jsou vyřešeny. Využití lidoveckého milostivého léta nebude u zdravotních pojišťoven dál blokováno,“ uvedl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Dlužníci tak nyní mohou splatit jen původní dluh a uhradit 908 korun exekutorovi.

Milostivé léto se týká dluhů u státní institucí. „Nabylo účinnosti 28. října a poběží až do 28. ledna 2022. Je to jedinečná šance pro dlužníky zbavit se svých dluhů u veřejnoprávních institucí. Během tříměsíční lhůty může dlužník zaplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou částku (případně ji doplatit) a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů. Pokud tak učiní, bude exekuce zbaven bez jakýchkoliv dalších následků,“ vysvětlil princip tzv. milostivého léta předkladatel změny Marek Výborný.

V rámci tzv. milostivého léta ale bohužel došlo k drobné právní nejasnosti. Zdravotní pojišťovny si nebyly jisty tím, zda penále počítat do jistiny nebo příslušenství. „Podle nás předkladatelů je ale výklad jasný. Penále by bez jistiny nikdy nevzniklo, není tedy možné penále označit za jistinu a pokračovat ve vymáhání,“ řekl k právním nesrovnalostem Výborný s tím, že společně s poslancem Patrikem Nacherem (ANO) tak okamžitě vstoupili do jednání se Správní radou VZP a s ministerstvem spravedlnosti.

„Obdrželi jsme pozici ministerstva spravedlnosti, která je podle mého názoru dostatečně silná proto, aby Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhodla a informovala své partnery - exekutory, kteří pro nás dluhy vymáhají, že Všeobecná zdravotní pojišťovna pro účely Milostivého léta má penále za příslušenství,“ uvedl ředitel VZP Kabátek. 

Jak Kabátek dále sdělil, je vvelmi rád, že se vše podařilo vyřešit ve prospěch klientů VZP. „Podařilo se najít řešení pro 230 tisíc našich klientů, kteří řeší své dluhy na zdravotním pojištění. VZP na základě obdrženého stanoviska ministerstva spravedlnosti osloví v příštím týdnu smluvní exekutory s jasnou informací, že pro účely tzv. milostivého léta je penále na pojistném příslušenstvím, které tedy nebude vymáháno jako součást jistiny a dluh z titulu penále bude prominut,“ dodal Kabátek.

Zdroj: KDU-ČSL, VZP, iDnes.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte