Piráti lapeni do vlastní pasti. Půjdou ve stopách pokřivené ČSSD a dopadnou jako Hamáčkovi pohrobci?

 Události 
12. listopadu 2021 15:40 / Stanislav Koudelka
  13
📷
1 fotografie v galerii
Na ministerský post musí Michálek zatím zapomenout se souhlasem Pirátské strany
Pirátský kodex zakazuje souběh členství ve vládě s funkcí poslance. Kandidát na ministra pro legislativu (a zároveň poslanec) Jakub Michálek už se pod tlakem straníků role ve vládě vzdal přesto, že ještě před několika hodinami na veřejném fóru Pirátů tvrdil, že oba posty zastávat může a nic tím neporuší. Ale co bude dál? Jak z toho strana Ivana Bartoše vybruslí?

Pirátský kodex říká, že: „V případě zvolení za Piráty se zavazuji současně vykonávat jen jednu uvolněnou volenou veřejnou funkci (poslanec, senátor, člen vlády, prezident, uvolněný zastupitel apod.) a vyhradit si na výkon veřejné funkce potřebný čas.“

Jakub Michálek ve veřejné stranické diskusi tvrdil, že žádný kodex neplatí, protože ho nikdo z Pirátů nepodepsal. Argumentoval tím, že podpis naopak je na koaliční smlouvě s hnutím STAN. A ta je značně benevolentnější, protože uvádí jen to, že: „kandidát bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu a zařídí si své ostatní aktivity tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času; z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí“.

Zatímco Michálek svoji situaci vyřešil tím, že se vzdal případného křesla ministra, nejasné je to stále kolem předsedy strany Ivana Bartoše. I ten má totiž namířeno do vlády, tím pádem by zřejmě nemohl být poslancem. Jeho náhradníci je Jana Oubrechtová je ovšem z hnutí STAN. Takže bude-li Bartoš členem kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS), Piráti mohou přijít o poslanecký mandát a mít tak jen tři zástupce.

„Jsem zvědav, jestli Piráti překročí nepřekročitelnou čáru souběhu funkcí, aby šli do vlády, nebo se vydají cestou jako sociální demokracie v roce 2018. Co to pro sociální demokracii u voličů znamenalo, to víme,“ poznamenal na Twitteru dnes už bývalý poslanec ČSSD Václav Votava. 

Sociální demokraté ustupovali tak dlouho, až s nimi voličům došla trpělivost. Tak dlouho akceptovali vše, co jim Andrej Babiš "nařídil", až ve volbách skončili pod hranicí vstupu do Sněmovny. Budou hrát Piráti se čtyřmi (nebo třemi) mandáty roli podobných otloukánků? Hamáčkovi pohrobci jsou dnes dostatečným příkladem nehodným následování, že si snad Piráti podobnou chybu mnohokrát rozmyslí.

Zdroje: Twitter, Pirátské fórum, ceskenoviny.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný