Nouzový stav neprošel, ale ve hře je povinné očkování. Babiš řekl, koho by se týkalo

 Koronavirus 
23. listopadu 2021 07:15 / Naďa Stehlíková
  249
📷
1 fotografie v galerii
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš promluvili o povinném očkování Vláda ČR
Vyhlášení nouzového stavu, které požadoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vláda neschválila, ale vypadá to, že zřejmě zavede povinné očkování. Jak premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, týkalo by se vybraných skupin lidí. A nešlo by jen o zdravotníky.

Vláda podle premiéra v demisi Andreje Babiše otevřela debatu o povinném očkování některých profesí proti covidu-19. Vznikne meziresortní komise, která ho posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch doplnil, že debatu by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva.

 „Bavíme se o kritické infrastruktuře, případně o zdravotnících a sociálních pracovnících. Uvidíme, možná že tam budou i další skupiny,“ řekl Vojtěch. Babiš uvedl i další státní zaměstnance, jako jsou vojáci, policisté nebo hasiči.

Pro zavedení povinného očkování není podle ministerstva zdravotnictví třeba měnit zákon. Upravuje to vyhláška k zákonu o ochraně veřejného zdraví, upřesnil ministr Vojtěch.

Ministerstvo v pondělí k povinnému očkování celé populace vyzvala Česká lékařská komora. Také náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková nebo hlavní hygienička Pavla Svrčinová se domnívají, že povinné očkování je „čistší“ řešení než neustálé zpřísňování opatření pro neočkované. Minulý týden oznámilo Rakousko jako první evropská země, že od února tam bude vakcína proti covidu-19 povinná.

Proti nařízení očkování jako povinného se dříve stavěli zástupci současné i budoucí vládní koalice. Ministr zdravotnictví Vojtěch na konci října novinářům řekl, že o případném povinném očkování bude muset rozhodnout nová Sněmovna, protože je pro něj třeba širší konsenzus. Kandidát na ministra zdravotnictví koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN Vlastimil Válek (TOP 09) zatím plošné povinné očkování odmítá.

Od prosince budou mít lidé starší 60 let nárok na přeočkování už pět měsíců po dokončeném očkování. Informaci potvrdil po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Stejnou možnost budou mít také chroničtí pacienti, u ostatních předpokládá zkrácení půlročního intervalu kvůli kapacitám očkování později. V listopadu zdravotníci denně aplikují v pracovních dnech mezi 20 000 a 30 000 třetích dávek, 15 000 až 23 000 lidí se nechává očkovat nově.

Podle Vojtěcha jsou lidé nad 60 let zranitelnou částí populace, které více hrozí hospitalizace třeba i na jednotkách intenzivní péče. „Takže tam upínáme hlavní síly, abychom populaci co nejdříve proočkovali, aby byla chráněna v této složité epidemiologické situaci,“ uvedl ministr.

V současné době se mohou očkovat lidé šest měsíců po druhé dávce dvoudávkové vakcíny nebo po podání vakcíny jednodávkové. Jako první měli nárok zejména lidé nad 80 let a zdravotníci, poté sedmdesátníci. Z více než 624 000 podaných posilujících dávek dostali více než dvě třetiny lidé nad 60 let.

Prioritu mají podle něj v současné době lidé, u kterých se očkování teprve zahajuje. Jen za listopad, od kdy platí povinnost provozovatelů restaurací kontrolovat covidové certifikáty návštěvníků a zároveň zdravotní pojišťovny nehradí testy neočkovaným dospělým, se přišlo nechat očkovat nově 280 000 lidí. Ode včerejška navíc neplatí jako potvrzení negativní test.

„Předpokládáme, že v dalších fázích bychom do zkrácení na pět měsíců zahrnuli i další věkové skupiny,“ doplnil Vojtěch. Očkováno proti covidu-19 alespoň jednou dávkou je podle aktuálních dat 60,9 procenta celkové populace, dokončené očkování má 58,4 procenta z nich. Mezi dospělými je plně očkováno 69 procent.

Zdroj: iRozhlas.cz, České noviny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině