Astronomická zima nastoupila s mrazivou silou. Vánoce se už ale ponesou v jiném duchu

 Počasí 
21. prosince 2021 08:24 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Letošní nástup zimy je nejchladnější za posledních pět let Unsplash
Astronomická zima je tu a udeřila se vší silou. Každého ale zajímá, jaké počasí bude v nejbližších dnech a zda letos budou Vánoce na sněhu, nebo spíše na blátě. Meteorologové v tom mají jasno.

V úterý 21. prosince nastává zimní slunovrat. Astronomická zima odstartuje přesně v 16.48 hodin. A podle meteorologů jde o nejstudenější nástup zimy za posledních pět let. Jak dlouho ale mrazivé počasí vydrží?

Je zcela zjevné, že do Česka se vrátila zima, ode dneška až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly. Z mrazivého sevření se Česko dostane až na Štědrý den, informují o tom České noviny. Právě na Štědrý den se začne oteplovat a bude i sněžit. Ovšem sněhové přeháňky brzy přejdou v déšť.

Na Boží hod a na Štěpána nebude v nížinách mrznout ani ráno, maximální teploty se odpoledne vyšplhají k sedmi stupňům Celsia. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a vyjádření Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Facebooku. Nynější týden bude nejteplejší z následujících čtyř, naopak nejnižší teploty meteorologové čekají v týdnu od 10. ledna, vyplývá z měsíčního výhledu ČHMÚ. Na horách by podle něj měl postupně přibývat sníh.

Do Česka nyní proudí studený vzduch ze severu. "Až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly a nedostanou se výš než na 2 °C. V noci pak bude mrznout, ojediněle klesne teplota na −10 °C," upřesnil ČHMÚ.

A jaké počasí přinese zima v příštích měsících? Sezonní výhledy počasí zpracovávají velká evropská a americká centra, ani ta ale nedokáží předpovědět počasí týden po týdnu na dlouhé časové období dopředu. Mohou nám ale nastínit, jak se bude počasí lišit od dlouhodobého normálu.

Podle těchto modelů se zdá, že období od ledna do března bude ve střední Evropě teplotně mírně nadprůměrné (průměr teplot je 0,9 °C) a srážkově bez větších odchylek.

"Hned leden by měl být teplotně průměrný měsíc, jeho průměrná teplota se pohybuje na −2 °C," uvedla pro tn.nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Zato měsíce únor a březen by měly být zhruba o jeden až dva stupně Celsia teplejší, než je dlouhodobý průměr, který u února činí −0,9 a u března 2,9 °C.

"Z těchto výstupů to tedy vypadá, že by pravé zimní počasí mohlo skončit dříve než vloni. To ale neznamená, že jsou od února vyloučené ledové dny," prozradila Honsová.

"O výsledku a průběhu zimního počasí ve střední Evropě může promluvit také rozpadlý polární vortex, který vloni od 8. do 15. února zapříčinil průnik arktického vzduchu k nám," dodala.

Zdroj: České noviny, tn.nova.cz, Facebook ČHMÚ.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Tech

Není to tank, ale funguje jako tank. Američané mají nové lehké tankové vozidlo

Zavřít reklamu