Chovatelé prasat čelí krizi. Kdo si nechce nechat zajít chuť na řízky, musí pomoct

 Události 
18. prosince 2021 06:37 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na českém vepřovém si dost možná už brzy nebudeme moci pochutnat Unsplash
Chovatelé prasat čelí vážné krizi, mnozí jsou nuceni zavírat chovy. Pokud lidé nepomohou, stane se české vepřové v obchodech vzácností, varuje Ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo zemědělství (MZe) hledá způsoby, jak chovatelům co nejvíce pomoci. Opakovaně na Radách pro zemědělství v Bruselu požaduje po Evropské komisi zavedení mimořádných podpor pro tento sektor. MZe proplatí chovatelům v národních dotacích přes miliardu korun, i sami chovatelé se snaží situaci řešit například prodejem masa ze dvora.

„Chovatelé nyní produkují hluboce pod výrobními náklady, a to je dlouhodobě neudržitelné. Opakovaně žádáme pomoc z Evropské unie, vyplatíme také národní dotace v sektoru vepřového v plné výši. Čeští zemědělci také spustili portál, na kterém mohou lidé nakoupit maso přímo od zemědělce ve svém okolí. Tento projekt má naši plnou podporu,“ řekl prostřednictvím tiskové zprávy ministr zemědělství Miroslav Toman.

S ohledem  na tíživou situaci ministerstvo rozhodlo, že za dotační období 2020/2021 vyplatí chovatelům prasat finanční prostředky na národní dotační programy pro chovy prasat v plné výši. Do tohoto sektoru v rámci vybraných dotačních programů určených na ozdravování chovů prasat a zlepšení jejich životních podmínek bude vyplaceno celkem 1,174 mld. Kč.

Česká strana opakovaně upozorňuje na problém v sektoru vepřového masa na jednáních
v Bruselu a požaduje zavedení mimořádných podpor pro chovatele. Na poslední prosincové Radě se k Česku přidalo mnoho dalších států včetně Rakouska, Belgie, Slovenska nebo Francie, je tedy patrné, že sektor má problémy napříč Evropou. Ceny zemědělských výrobců v ČR klesly v průběhu dvou let o 30 %, rostou ceny energií i krmiv. Chovatelé podle Agrární komory prodělávají 800 až 1000 Kč na každém praseti.

Chov zvířat, zejména pa vepřů, už zkrátka není rentabilní. „Ještě předloni jsme byli optimističtí. Investovali jsme do nové výkrmny prasat na farmě ve Zbožíčku a zvýšili jsme díky tomu celkový objem produkce jatečných prasat. Teď se nám chov prasat stále méně vyplácí a doslova nás táhne ke dnu. Vzhledem ke zvýšeným nákladům by měly být výkupní ceny prasat téměř dvojnásobné. Pokud v tomto ohledu nedojde v krátkém čase ke změně, zvažujeme uzavření některých našich hospodářství,“ uvedl například pro blesk.cz místopředseda představenstva PROAGRO Nymburk Zdeněk Mlázovský. Kromě prasat firma chová i drůbež.

Českým zemědělcům pomůže, pokud spotřebitelé budou nakupovat české maso. Na portálu Nasizemedelci.cz je možné vyhledat nejbližšího zemědělce, od kterého si lidé mohou nakoupit maso přímo ze dvora. Webová stránka zaručuje český původ masa, jeho kvalitu i bezpečnost. Jde také o výhodné ceny bez marže obchodníků.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, blesk.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...