V dalším evropském státě bude povolena asistovaná sebevražda. Jde o naše sousedy

 Události 
20. prosince 2021 07:44 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
V Rakousku bude asistovaná sebevražda legální Unsplash
Rakouský parlament schválil zákon umožňující asistovanou sebevraždu osob s velmi vážnou nebo nevyléčitelnou nemocí. Jde o reakci na rok starý nález ústavního soudu, podle něhož je dosavadní definice zákoníku o trestnosti dopomoci při sebevraždě protiústavní a porušuje základní práva. Tématem se zabývá Česká televize.

Rakouský ústavní soud vládě nařídil, aby změnila dosavadní zákonnou úpravu, podle níž za pomoc při sebevraždě hrozí až pětileté vězení, informuje o tom ČT24. Podle textu, který schválili poslanci napříč stranami kromě pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), mají dospělé osoby právo na pomoc při ukončení života, pokud jsou smrtelně nemocné nebo trpí trvalou a vysilující nemocí.

Každý případ musí posoudit dva lékaři, z toho jeden s kvalifikací v oboru paliativní medicíny. Tito lékaři mají především posoudit, zda je pacient schopen nezávislého rozhodnutí.

Kromě toho musí před umožněním asistované sebevraždy uplynout alespoň dvanáct týdnů, aby se zajistilo, že žádost nebyla pouze důsledkem pacientovy dočasné krize. U pacientů v terminální fázi nemoci je tato lhůta zkrácena na dva týdny.

Zákon respektuje lidskou důstojnost, ale zároveň má umožnit, aby nikdo „nevolil cestu smrti, pokud existují jiné možnosti“, řekla agentuře APA rakouská ministryně spravedlnosti Alma Zadicová (Zelení). Proto podle ní bude plošně posílena hospicová a paliativní péče, na jejíž rozvoj bylo vyčleněno 108 milionů eur (2,73 miliardy korun).

Pokud by do konce prosince nebyly zavedeny žádné nové předpisy, současný zákaz asistované sebevraždy by pozbyl platnosti a praxe by zůstala neregulovaná.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií spočívá v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám; asistující například připraví jedovatý nápoj, zajistí lékařský dohled nebo prostory. Nápoj nebo jinou látku si sebevrah aplikuje sám.

Eutanazie je povolená jen v hrstce států světa, například v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, Kolumbii, Kanadě a od letošního léta také ve Španělsku. Více zemí včetně Švýcarska či Švédska dovoluje asistovanou sebevraždu. V Česku eutanazie ani asistovaná sebevražda legální nejsou.

Jak informoval server lidovky.cz, v Česku se nyní eutanazie trestá jako vražda. Loni bylo zavedení možnosti asistované smrti v Česku opět ve hře. Poslanecký návrh zákona o eutanazii podali autoři v čele s Věrou Adámkovou (ANO) a Lukášem Bartoněm (Piráti) do Sněmovny. Na možnost uzákonit v Česku usmrcení pacienta lékařem nemají jednotný názor ani lékaři. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček už na konci roku 2019 uvedl, že prezident Miloš Zeman by zákon o eutanazii nikdy nepodepsal.

Zdroj: ČT24, lidovky.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu