Rusové se zaměřili na další ukrajinská města, a to na západě a středovýchodě země

 Ze zahraničí 
11. března 2022 07:55 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rusové začali útočit i na další ukrajinská města Depositphotos
Válka na Ukrajině zuří už 16. den. Rusové se začínají zaměřovat i na další ukrajinská města. Vůbec poprvé zaútočili raketami na město Luck na západě a město Dnipro na severovýchodě země. Informuje o tom server ČT24.

Jak píše server ČT24, zprávu o ostřelování přinesla s odkazem na ukrajinská média stanice BBC. Podle nestátního běloruského média Něchta se výbuchy ozývají i v Rovenské a Volyňské oblasti.

V Lucku se výbuchy ozvaly blízko letiště, potvrdil tamní starosta. Podle ukrajinských médií hoří závod v blízkosti letiště. Podle dřívějších informací ruský útok údajně zasáhl továrnu, která je jediným místem v zemi, kde lze opravovat motory do určitých typů bojových letadel.

V Dnipru se podle ukrajinských médií ozvaly tři výbuchy, z nichž jeden zasáhl továrnu na výrobu obuvi. Další dvě exploze se podle těchto zdrojů ozvaly v blízkosti mateřské školy a obytné budovy, píše BBC. Podle agentury Reuters zahynul ve městě nejméně jeden člověk.

V obléhaném Mariupolu pokračuje humanitární krize, už šest dní se do města nedostaly žádné dodávky pomoci, informuje server tn.nova.cz. Zásoby potravin a léků se ve městě dostávají na kritickou úroveň a kvůli neustálému ostřelování nemůže probíhat evakuace obyvatel, ačkoliv v uplynulých dnech bylo několikrát dohodnuto otevření humanitárního koridoru.

Rusko však příměří podle Ukrajiny opakovaně porušilo. Ve čtvrtek probíhalo ostřelování takřka nepřetržitě, tvrdí starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. "Každých 30 minut létala nad městem letadla, útočila na obytné oblasti a zabíjela civilisty, včetně seniorů, žen a dětí," uvedl. Podle něj Rusové střílejí i na trasu evakuačního koridoru a to i poté, co ukrajinské úřady ujistí, že je cesta bezpečná.

Humanitární otázky na svém prvním setkání od začátku války řešili i ministři zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Jednání ale podle Kuleby kýžený výsledek nepřineslo, jeho ruský protějšek se drží své tradiční rétoriky a příměří se jim vyjednat nepodařilo. Kuleba za Ukrajinu požaduje 24hodinové příměří. K setkání je ochotný přistoupit znovu.

Čtvrteční schůzku šéfů diplomacií Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova zhodnotil také někdejší šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) a podle CNN Prima News ji označil za bezvýslednou. Rusko podle něj neustále klade Ukrajině ultimáta a Lavrov působí neuvěřitelně arogantně. „Působil dojmem, že ani nemá žádnou ambici dosáhnout příměří. Na diplomacii je teď obrovský tlak. Hrozí, že situace na Ukrajině bude ještě strašnější,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima News český politik.

Zdroj: ČT24, tn.nova.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu