Velký teplotní šok. Na mnoha místech Česka hrozí náledí

 Počasí 
12. února 2022 07:19 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Náledí může potrápit chodce i řidiče Unsplash
Počasí posledních dní připomínalo jaro, ale zima se opět přihlásila o slovo. Meteorologové varují před náledím, které v sobotu může potrápit jak chodce, tak řidiče.

V severní polovině Česka a na jeho západě se v sobotu ráno může lokálně tvořit náledí nebo zmrazky. Vznikat bude při poklesu teplot pod nulu na mokrých silnicích a chodnících, na kterých pak může hrozit nebezpečí úrazů po uklouznutí a problémy v dopravě. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha platí pro Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a část Vysočiny (Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou) a Zlínského kraje (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín).

Pozor by si měli dát chodci i řidiči. "Hrozí nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Šoférům doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," radí odborníci na serveru tn.nova.cz.

Podle meteorologů přes Česko přešla v pátek od severozápadu studená fronta, na které se vyskytoval déšť, na horách i sněžení. Sněhové a v nižších polohách smíšené nebo dešťové přeháňky se budou objevovat i v sobotu. Nicméně víkend by podle předpovědi měl být převážně slunečný a rána mrazivá. Nejvyšší denní teploty v sobotu vystoupí maximálně k šesti stupňům Celsia, v neděli by Čechách mělo být o něco tepleji, kolem devíti stupňů Celsia.

V dalším týdnu se dočkáme sněhových přeháněk, mrznout by mělo jen v noci. Nejchladněji bude v tomto ohledu v noci na pondělí, kde zejména na západě republiky můžeme naměřit až šest stupňů Celsia pod bodem mrazu. Od úterka je už třeba počítat se sněhovými přeháňkami, které by se měly objevovat v polohách od 800 metrů. V níže položených místech bude spíše pršet. Během dne ale bude docela teplo. V pondělí by měl teploměr ukazovat ař sedm stupňů Celsia, v úterý bude ještě o dva stupně Celsia tepleji a ve středu může být až 10 stupňů Celsia. Ve čtvrtek se budou dennní teploty pohybovat zpočátku mezi devíti až 13 stupni Celsia, postupně ale klesnou na pět až devět stupňů Celsia.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, tn.nova.cz, České noviny, redakčně upraveno.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině