Tribunál v Haagu zahájil vyšetřování válečných zločinů proti lidskosti na Ukrajině

 Ze zahraničí 
03. března 2022 06:30 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Soud v Haagu se začal zabývat válečnými zločiny na Ukrajině Depositphotos
Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan ve středu oznámil, že zahájil vyšetřování možných válečných zločinů, zločinů proti lidskosti či genocidy na Ukrajině. Jak píše server ceskenoviny.cz, informoval o tom server BBC.

Khan uvedl, že vyšetřování se bude týkat období od 21. listopadu 2013 do současnosti, tedy od dne, kdy na Ukrajině vypukly protesty proti odmítnutí dohody s EU tehdejší proruskou vládou. Vyšetřování zahájil ICC sběrem důkazů. Jak hlavní prokurátor Khan doplnil, o prošetření zažádalo 39 států. Píše o tom server iDnes.cz.

 

Podle Khana existuje dostatečný důvod pro to se domnívat, že mohly být spáchány zločiny, pro jejichž vyšetřování má ICC jurisdikci. Vyšetřování se může týkat kohokoli na jakékoli části území Ukrajiny v daném období, uvádí se v prohlášení.

O válečných zločinech spáchaných Rusy mluvil už dříve například ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Mimo jiné poté, co byl při ostřelování zasažen kryt u školky ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti. Mezi oběťmi byly podle ukrajinských úřadů i děti, píše web idnes.cz.

„Ruský útok na školku a sirotčinec je válečným zločinem. Společně s nejvyšším státním prokurátorem shromažďujeme tyto a další materiály a převezeme je do Haagu. Zodpovědnost je nevyhnutelná,“ řekl minulý pátek Kuleba.

Podle serveru BBC stížnost podaly všechny země EU, Británie, Kanada, Nový Zéland či Švýcarsko. Agentura EFE jmenovala mimo jiné též Austrálii, Kolumbii či Kostariku.

ICC je nezávislý orgán, který není součástí OSN. Jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů ve světě. Návrhy na zahájení procesu může podávat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

Ani Rusko ani Ukrajina dosud nepřistoupily k ICC. Ukrajina v roce 2013 a 2014 k němu ale podala dvě stížnosti, čímž podle agentury EFE přistoupila na jeho jurisdikci.

Už Khanova předchůdkyně Fatou Bensoudaová v prosinci 2020 oznámila záměr zahájit vyšetřování zločinů, které mohly být spáchány na poloostrově Krym v souvislosti s jeho obsazením Ruskem a na území dvou separatistických republik v Donbasu na východě Ukrajiny.

Zdroj: ceskenoviny.cz, iDnes.cz, iRozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu