Měla by jedna žena rozhodnout o potratech všech? U amerického soudu padlo zásadní rozhodnutí. Otázkou zůstává, jestli to bude ten správný konec
Roku 1937 přišlo přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, ve kterém soud rozhodl, že Ústava Spojených států má chránit svobodu těhotné ženy, která má právo rozhodnout se pro potrat. Toto usnesení, které zrušilo mnoho amerických federálních a státních potratových zákonů, vedlo k debatě o tom, zda nebo do jaké míry by měla být interrupce legální. Kdo by měl rozhodovat o legálnosti interrupcí, jaká je role mravních a náboženských názorů v politické sféře. Toto rozhodnutí již 50 let sloužilo jako záruka potratů. Nyní by jej měl soud znovu projednat.
Je tu ještě druhý případ, který byste pro pochopení situace měli znát. Jedná se o Dobbs vs. Jackson Women's Health Organization. Ten se zabýval zákonem, který by zakazoval potraty po 15 týdnech těhotenství, a to i v případě znásilnění nebo incestu. Zjednodušeně, pokud na vás skočí nějaký strejda a otěhotníte, po 15 týdnu si už nemůžete říct, že to nezvládnete a dítě si chcete nechat vzít. Pro někoho, kdo prožil trauma může být i 15 týdnů málo na takové rozhodnutí. Nicméně věřím, že pak už ani pro matku není zdravotně dobré vystavovat se potratu. Minimálně tento zákon by měl přetrvávat, i po přehodnocení.
Stát pod vedením paní Fitchové požádal Nejvyšší soud, aby v tomto procesu zrušil přelomové rozhodnutí Roe vs. Wade. Rozsudek se očekává během měsíce. Je pravděpodobné, že zákazy potratů opravdu přijdou a pokud se tomu tak stane v Americe, lze předpokládat, že se touto cestou vydají i další státy.
Fitchovský pohled
Zmíněná Lynn Fitchová se na svržení zákona, který umožňuje potraty, dívá jako na povznesení žen. Má pocit, že jde o volbu mezi kariérou a rodinou, kterou by zrušení Roe vs. Wade vygumovalo a ukázalo, že tyto dvě věci mohou jít ruku v ruce. Upřímně nemohu posoudit, kolik žen jde v USA na potrat skutečně kvůli kariéře, ale kdyby se obdobná situace řešila u nás, považoval bych to za nesmyslný argument už proto, že existuje i spousta dalších důvodů, proč se pro něj ženy rozhodnou. Také by mě zajímala situace, kdy otěhotní nezletilá dívka. Jak k tomu dojde zatím vynechme, ale mělo by si dítě nechávat dítě? Kdo to odnese? Rodič, který se o něj bude muset za svou dceru starat? Dcera, která nemusí být nutně na vině, že se do takové situace dostala? Nebo to malé, které tedy vyroste za dost nezvyklých okolností? Mnoho lidí se pro potrat rozhodne z finančních důvodů, nemohou totiž uživit sebe, natož další „krk“. Co takové ženy? Ani ty nebudou mít nárok na potrat, pokud paní Lynn Fitch dosáhne svého.
„Před padesáti lety po zaměstnaných ženách chtěli, aby si vybraly. Teď už nemusí,“ řekla na Pro-Life Weekly. Tvrdí, že můžete v životě získat co chcete i jako žena a mít u toho krásné děti. Jenže to je velmi zjednodušeně řečené. Nejsem příliš velkým zastáncem potratů, přesto si myslím, že jsou situace, kdy je to tak lepší. Zrovna potrat je něco, co nelze zaškatulkovat jednoduchým jednotvárným zákonem a globalizovat jím všechny situace, kdy o něm ženy musí uvažovat.
Pokud předchozí výsledek případu Roe vs. Wade padne, asi 40 milionů žen přijde o možnost potratu. Zarážející je argument paní Fitchové, že ženy dnes již nepotřebují potrat, aby mohly mít spokojený plnohodnotný život a dobrou kariéru. Když jsem se o něm doslechl poprvé a zaráží mě stále a stále dokola. Opravdu je v Americe kariéra v souvislosti s potratem tak řešená?
Lynn Fitchová je očividnou bojovnicí za práva žen a prosazovatelkou rovnoprávnosti. Když v roce 2011 poprvé nastoupila do veřejné funkce jako státní pokladník, prosadila legislativu, která zaručovala rovné platy mužů a žen. Jakožto svobodná matka a úspěšná politička jde příkladem ženám. Již v mládí byla velmi cílevědomá, na škole vedla roztleskávačky, také se prosazovala v atletice. Nicméně si nejsem jist, jestli ji tentokrát za projevenou iniciativu všechny ženy ocení.
Paní Fitchová posílila svůj konzervativní kredit svou podporou dřívějšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, který v roce 2016 vedl koalici Ženy pro Trumpa v Mississippi. Když byl Trump v Jacksonu na předvolebním shromáždění, seděla v první řadě. O dva roky později pak oznámila, že se bude ucházet o místo generálního prokurátora Mississippi – úřad, který nikdy nezastávala žena. To ukazuje, že má zjevně ve zvyku prolamování ledů. Své vítězství v tomto případě získala s 60 procenty hlasů a pravděpodobně jí pomohl slib, že bude dodržovat „konzervativní hodnoty a principy“.
Přibližně 60% Američanů tvrdí, že potraty by měly být legální ve všech nebo většině případů. Ale mezi republikány z Mississippi je to naopak. Celých 70 procent z nich se domnívá, že potraty by měly být ve všech nebo většině případů nezákonné. Zákaz potratů po 15 týdnu již v minulosti chválil zákonodárný sbor státu Mississippi. Stalo se tak dva roky předtím, než se paní Fitchová ujala úřadu generální prokurátorky. Zákon, který zakazuje potraty po 15 týdnech, byl však okamžitě napaden u soudu organizací Jackson Women's Health.
Aktuálně
Federální okresní soud zákaz zrušil s tím, že je protiústavní. V roce 2019 odvolací soud toto rozhodnutí potvrdil. Ale v červnu 2020, tedy pět měsíců po zahájení práce, generální prokurátor Fitchové požádal Nejvyšší soud USA, aby přezkoumal zrušený zákaz. Od prosince loňského roku se tedy jedná dál. Nyní byla tato žena celonárodně známá jako někdo, kdo s největší pravděpodobností po 50 letech svrhne Roe vs. Wade a to se 24. června skutečně stalo. Americký soud oficiálně zrušil právo na potraty dané zákonem. Mnoho se ještě může změnit, protože nyní budou o tomto právu rozhodovat jednotlivé státy na svém území. Je tedy možné, že ve vybraných zemích se proti tomuto rozhodnutí ještě ohradí. Některé státy už daly najevo, že toto právo na potraty chtějí legislativně omezit. Lynn Fitchová ale za svou snahu bezpochyby vejde do dějin jako žena, která výrazně ovlivnila osudy mnoha dalších.
Autorský článek - komentář.