Vydělat se dá skutečně na všem. Jak se v Lucerně pořádala příliš drahá konference o Rusku

 Komentáře 
16. června 2022 13:22 / Michael Veselý
  22
📷
1 fotografie v galerii
V Lucerně proběhla konference na téma kritického myšlení a hrozeb Ruska Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution/Martin Strachoň
Že někteří výtečníci umí zpeněžit úplně cokoliv, už dnes nejspíš nikoho nepřekvapí. A tak si pojďme přiblížit, jak v pražské Lucerně proběhla konference kritického myšlení. Ve zkratce to znamená, že jste si mohli zaplatit 1300 Kč za to, že vám vybrané osobnosti vysvětlí, co všechno nám hrozí se strany Ruska, jakých dezinformací se vyvarovat a nebo jste si poslechli zhodnocení dosavadního průběhu covidu.

Konference probíhala během středečního večera 8. června v Lucerně. Pořádala ji firma Growjob, jež patří Petru Ludwigovi. Ten nepořádá podobnou akci poprvé. V období covidu se objevil jeho webinář, uváděl během něj na pravou míru informace o covidu. Tehdy nabízel tenhle „dovzdělávací“ kurz zdarma, takže to byla záslužná činnost. Doba je ale zlá a peněz málo, takže se protentokrát rozhodl uspořádat konferenci, za kterou si online účastníci zaplatí stejnou sumu jako ti, kteří přijdou osobně do Lucerny. Částka činila přesně 1290 korun.

Pokud máte pocit, že je to poněkud drahé, bude nejspíš oprávněný. Lístek na letní koncert Aleca Benjamina, který přiletí až z Ameriky, jsem totiž v oficiálním prodeji koupil za sedm stovek. Tím nechci srovnávat přínos vzdělávací konference s koncertem, ale troufám si říct, že náklady na její uspořádání nemohly být o tolik vyšší, aby se cena vyšplhala až sem. Zarážející je i to, že poplatek je stejný jak za místo v sále, tak i za sledování online. A povězme si to upřímně: Když jsem si projel program, měl jsem pocit, že se bude mluvit jen o věcech, o kterých by měl mít každý přehled i bez návštěvy podobné akce.

Konference nabitá k prasknutí

Zúčastnit se mělo celkem 7 osobností během pěti hodin programu se dvěma patnáctiminutovými přestávkami. Přesněji se tedy za 4,5 hodiny mělo na podiu vystřídat 7 lidí se svými tématy. To máme 38 minut na každého. Aby to pořadatelé udělali ještě trochu složitější, přednášky na sebe ne vždy tematicky navazovaly. Vzhledem k odlišnosti témat považuji něco přes půl hodinky za poněkud málo prostoru k tomu, aby mohla vzniknout diskuze nebo hlubší vhled do problematiky. Berte to ale jako skromný názor vysokoškolského studenta literatury, kterému se zdá hodinu a půl dlouhý seminář na jedno téma zpravidla nedostačující.

Kdyby ta konference byla zdarma (jak ostatně mnohdy bývají), neřekl bych nejspíš ani půl slova. Rozhodně bych ocenil snahu a uznal, že je pěkné zkusit přilákat lidi, kteří se sami v politickém dění neorientují, a situaci jim přiblížit. Po přečtení programu mám však pocit, že se firma rozhodla napráskat na podivném myšmaši, jež začíná jako motivační hippie seminář, přehoupne se v rádoby edukativní besedu na téma: „Co nevíte o Rusku, ale rozhodně byste to vědět měli“, následují přednášky o konspiračních teoriích a návrat k již vymírajícímu tématu covidu, ze kterého se dá možná ještě něco vyždímat, a vše uzavře přednáška o komunikaci, která mě jediná přesvědčila, že bude prospěšná. Zejména tomu, kdo sestavoval posloupnost programu. Obsah se měl tedy z většiny zaměřovat na dezinformace, jak uváděla firma na webu.

„Dezinformace nás mohou ovlivňovat a vést k rozhodnutím, která mají negativní dopad nejen na nás samé, ale velmi často i na celou společnost. Proto je důležité se nesmířit s tzv. postfaktickou dobou a nerezignovat na úsilí hledat podložené a pravdivé informace v moři neověřených zpráv. Na konferenci se snažíme připomínat důležitost zdravého skepticismu, vědecké metody a faktů. Představujeme lidi, příběhy a techniky, které pomáhají vrátit a udržet si rozum v době, kdy je ho nejvíce zapotřebí.“

Výše uvedená citace z webu konference mluví trochu sama proti sobě. Jestli se někdo snaží udržet si zdravý rozum, asi by neměl vyhazovat třináct set za podobnou konferenci. Soudě z toho, že ještě v době, kdy samotný program probíhal, bylo v sále 51 volných míst, zřejmě ten rozum naštěstí ještě dost lidí má.

Generál Petr Pavel osobně

Nejvíce mě překvapilo, že se konference účastní i generál Petr Pavel, který je podle průzkumů druhým nejpravděpodobnějším vítězem nadcházejících voleb prezidenta České republiky. Právě on měl představit hrozby z Ruska ve své přednášce: „Putinova válka: Jaké jsou cíle a nástroje ruského diktátora?“ Jejím smyslem bylo upozornit na útoky z Ruska, které rozhodně nezačaly válkou na Ukrajině nebo rovnou proti celé Evropě. To si myslím uvědomuje každý, kdo sledoval přinejmenším podezřelou kauzu výbuchů ve Vrběticích.

Přečetl celou anotaci jeho přednášky, která mluví o skutečných záměrech Vladimira Putina, jeho strategiích a snaze nabourat soudržnost evropských států a NATO prostřednictvím dezinformací a podněcování radikalizace. Nemohl jsem se ale zbavit dojmu, že to vůbec nejsou nové informace. Vlastně znám youtubery, kteří o válce na Ukrajině a dalším dění informují na svých kanálech průběžně, aby uvedli lidi do obrazu, a místo na lidech, kteří se k informacím dostanou takřka zdarma, vydělávají na reklamách. Není to možná o něco lepší forma, jak tyhle informace předat? O co Putin usiluje, musí být snad od února letošního roku jasné každému, kdo čte sem tam média. No a těm, kdo se o situaci doposud nezajímali nebo se nesnažili udělat si o ní obrázek, jedna konference velmi pravděpodobně názor nezmění, což možná vysvětluje zbylá prázdná místa v sále.

Vydělávat se dá dnes opravdu kde čím. Někdo zkouší filmové komparzy, další prodává použité věci nebo vlastní fotografie, lidé zaplatí dokonce i za věštění z karet nebo pohled do skleněné koule ženě, kterou vůbec neznají. Mnozí zkouší sázet, zakládají bankovní účty s bonusem a pak je ruší nebo za peníze prodají vlastní plazmu. A občas se najde takový, co jednoduše okrádá stát. Všichni víme, že i těch je dost. Není tedy divu, že se někdo rozhodl vybírat tučný poplatek za online návštěvu webináře, na kterém se dozvíte, proč je Rusko špatné, co vám mohou přinést konspirační teorie a na to věštění vlastně taky dojde, protože vakcinolog a praktický lékař Daniel Dražan slibuje nahlédnutí do budoucnosti z oblasti covidu. Jestli ale kvůli něčemu takovému musíte na konferenci, už raději posuďte sami.

Autorský článek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky