Naši politici se poslední dobou předvádějí, kde to jde. Samé urážky, hádky a agrese

 Komentáře 
24. června 2022 07:20 / Michael Veselý
  4
📷
1 fotografie v galerii
Chování politiků na veřejnosti je občas na pováženou. Depositphotos
Politici se poslední dobou předvádějí, kde to jde. Urážky na sociálních sítích, hádky před kamerami, nadávky a agrese. Na nějakou reprezentaci a úroveň naprosto zapomněli. Mají vést národ, rozhodovat o budoucnosti společnosti, ale ve skutečnosti nezvládnou vést ani kultivovaný rozhovor.

Politických faux pas proběhlo za posledních dní tolik, že vlastně ani nevím, odkud začít. Jeden projev lepší než druhý. Například Jakub Horák (Piráti), jenž je současným předsedou komise dopravy a pražským zastupitelem, se rozohnil na sociálních sítích.

Jednalo se o příspěvek novinářky s fotografiemi bunkru, kde komentovala smrt českého dobrovolníka na Ukrajině. Psala v něm, že si Rusko nakonec vezme, co chce. Urážky a nevhodné komentáře zmíněného politika následně zmizely. Není divu, když příspěvek okomentovalo téměř tisíc lidí a přes sedm set jich post sdílelo. Po internetu ale zůstaly kolovat screenshoty s vulgaritami, jichž se Horák dopustil. O to hloupěji se zachoval, když své vzkazy diskutujícím smazal místo toho, aby je nějak obhájil nebo – ještě lépe – se omluvil.

Jedné z diskutujících napsal: „Kdo se tě na to ptal, ty stará k*ndo?“ A Janu Čížkovi, někdejšímu pražskému kandidátovi za SPD, odpověděl: „Drž prosím tě p*ču dem*nte.“ Co ho vedlo k tak zuřivé reakci na komentáře ostatních diskutujících, v tuhle chvíli není jasné. Nicméně bych řekl, že to ani nikoho zajímat nemusí. Pokud někdo kandiduje za stranu, musí si uvědomovat, že ji od toho okamžiku reprezentuje. Nikdo nebude rozlišovat pana zastupitele Horáka a pana Jakuba Horáka, který si jen vylévá vztek, protože se zrovna špatně vyspal a vzápětí ještě zjistil, že jeho oblíbené pečivo k snídani je vyprodané. Oblíbenou výmluvou všech veřejně známých osobností je: „Všichni jsme jen lidé.“ Tak by se pan Horák měl také chovat jako člověk. Politici si rádi stěžují na novináře a na to, jak využijí každou příležitost je „znemožnit“, faktem ale je, že se bez okolků znemožňují sami svým – mnohdy arogantním – jednáním. Tenhle projev byl toho jasnou ukázkou.

Podle informací z médií se k těmto výrokům nevyjádřil pan Horák, nevyjádřil se k nim ani předseda strany Ivan Bartoš a stejně tak ani primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. Všichni si zřejmě uvědomují, že to člen jejich klubu přehnal. Pod příspěvkem se našly desítky komentářů obyčejných lidí, kteří vyjádřili lítost nad událostmi na Ukrajině, které nemůžeme přehlížet.

Podobně se však předvádí i bývalý premiér Mirek Topolánek, o kterém jsem se již zmiňoval v jiném komentáři. Jeho urážlivými útoky se to na Twitteru jen hemží. Někdo by mohl namítat, že už není politicky činný, nicméně si nemůžu odpustit poukázat na toto chování, jestliže ještě během předchozí volby prezidenta se rozhodl kandidovat na post, který reprezentuje celý stát a do politiky se neustále úzce zapojuje. Naposledy minulý týden v rozhovoru sám uvedl, že s vládou komunikuje a její kroky velmi širokosáhle komentoval z pohledu bývalého politika.

Nedávno se zúčastnil diskuze na Twitteru Apoleny Rychlíkové, která přirovnala současný stav České republiky k reality show Survivor. Mluvila při tom o finanční situaci rodin, jež se při nákupech potí a otáčejí dvakrát nejen každou korunu, ale celou peněženku. Za to si od někdejšího kandidáta na hlavu státu vysloužila nepřátelskou reakci. „Vy jste ale opravdu mimořádná kr*va,“ napsal jí pod příspěvkem Topolánek.

To zdaleka nebyla jediná aféra, které se v posledních dnech zúčastnil. Předsedkyně hnutí Trikolóra byla na Twitteru ostře zkritizována za svůj výrok, že předseda vlády Petr Fiala (ODS) se nechová jako premiér České republiky. Jednalo se o příspěvek v reakci na návštěvu pana Fialy ve Vatikánu, kde předal papeži jako dar ukrajinský šál, což podle ní nebylo reprezentativní vůči naší zemi.

I v tomto případě se Mirek Topolánek vyjádřil velmi stručně a bez hlubších argumentů. „Zbláznila ses?“ napsal pod vlastenecký příspěvek a důvody, proč s tímto názorem nesouhlasí, neuvedl. Musím říct, že za Ukrajinou stojím, Trikolóře jsem nikdy nefandil, a ani tak tuto reakci nechápu. Skoro se mě zmocňuje pocit, že je Mirek Topolánek bodyguardem naší současné vlády. Kde se objeví příspěvek s kritikou jejich počínání, tam je i on, aby ostře protestoval.

A nechybí ani hádky o penězích

Robert Šlachta (Přísaha) využil příležitost v moravských Pohořelicích, aby se pustil do diskuze se současným premiérem Petrem Fialou, kam přijel na slavnostní otevření Simulačního centra Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, ocenil rychlost a jedinečnost tohoto projektu. Robert Šlachta zde žije, takže se s předsedou vlády setkal a začal mu pokládat otázky. Na ty ale pan Fiala nechtěl odpovídat. Vmetl mu do obličeje, že se již utkali v předvolební debatě a podle toho, jak se v ní předvedli, národ volil. Dle jeho slov se s tím Robert Šlachta nevyrovnal, jelikož jeho klub se do parlamentu nedostal. Dotazy, které mu Šlachta před novináři pokládal, nazval předváděnou show. Následně se do něj premiér opřel i proto, že má „nějaké výsluhy“. Na to Robert Šlachta reagoval smíchem a poukázal naopak na plat předsedy vlády.

Fiala si svůj plat začal obhajovat tím, že on rozhodně nezpochybňuje, že pro někoho je 5 tisíc korun hodně. Šlachta naopak oponoval, že na pomoc, kterou vláda poskytuje, poukazuje právě proto, že je to příliš málo. Pan premiér Fiala, který nechtěl soka pustit ke slovu, na to odpověděl, že pan Šlachta nectí pravidla debaty a nenechá jej domluvit. Přičemž se jej ten druhý vytrvale snažil přerušit, tedy si v podstatě jeli každý svou. Následovala hádka o tom, kdo komu víc skáče do řeči a kdo má právo na jaký názor. Padla také věta „nemá to úroveň“, s čímž se plně shoduji. Způsob, jakým si naši politici vyříkávají své nešvary, opravdu úroveň nemá, až je mi z toho trochu smutno.

Vzhledem k tomu, že se znovu začíná řešit manželství a práva homosexuálních párů, očekávám už jen to, až se znovu ozve předseda SPD Tomio Okamura, který zásobuje svými moudry zemi pravidelně. Pokud se nepletu, naposledy loni touhle dobou na dané téma pronesl, že by raději vyskočil z okna než skončit u rodičů stejného pohlaví. To už je spíš nenávistný projev než argument a já věřím, že jich ještě přijde mnoho.

Autorský článek - komentář, další zdroj: www.prahain.cz

 

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?