Politici rozhodli, jak to bude ve školách. Nenaočkovaní učitelé mají smůlu, žáci se budou testovat

 Koronavirus 
22. října 2021 09:43 / Naďa Stehlíková
  6
📷
1 fotografie v galerii
Do škol se částečně vrátí respirátory Pixabay
Poté, co vláda rozhodla o nových proticovidových opatřeních, je jasno už i v tom, jak to bude vypadat ve školách. Ministr školství se společně s ministrem zdravotnictví dohodli, že nenaočkovaní učitelé budou ve značné nevýhodě.

„S Adamem Vojtěchem jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory. Zároveň jsme se domluvili, že neočkovaní učitelé budou muset mít po dobu výuky respirátory,“ uvedl Plaga. „Bude také realizováno cílené testování neočkovaných žáků po podzimních prázdninách v okresech, kde je incidence nad tři sta na sto tisíc,“ doplnil ministr.

Vojtěch pak na Twitteru upřesnil, že testovat se bude 1. a 8. listopadu. Ve kterých okresech to bude, ministerstvo zdravotnictví ještě vyhodnotí. Resortní náměstkyně Martina Vašáková jmenovala jako pravděpodobné Ostravu, České Budějovice či Přerov.

Ministr zdravotnictví ve středu původně navrhl, aby kvůli zhoršení epidemie začala ve výuce platit povinnost nošení roušek od 12 let. Vláda se na tom ale neshodla. Plaga prosazoval testování na covid-19, a zástupci ministerstev proto o opatřeních ve školách znovu jednali. V pondělí by se jimi pak měla zabývat vládní rada pro zdravotní rizika a měla by je schválit vláda.

Podle Vašákové se ministerstvo zdravotnictví kloní k tomu, aby se opatření týkala hlavně regionů s vysokým výskytem covidu-19. Jedno z takových opatření má podle ní být právě otestování dětí po návratu z podzimních prázdnin. „Plošné testování žádné zavádět nebudeme,“ řekla.

Školy si podle ní budou moct vybrat, zda si zvolí antigenní test nebo přesnější PCR testování s výsledkem z laboratoře. Žáci by do výsledku testu měli mít nasazený respirátor, sundat by ho měli až poté, co pozitivní jedinci odejdou do izolace, dodala.

Zdroj: ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...