Z Flegrovy covidové předpovědi mrazí: Čeká rekordy v počtu nakažených i mrtvých

 Koronavirus 
20. října 2021 06:01 / Naďa Stehlíková
  215
📷
1 fotografie v galerii
Podle Jaroslava Flegra nemáme dobré vyhlídky Profimedia
Ještě v červnu se evoluční biolog Jaroslav Flegr a další experti domnívali, že letošní podzimní covidová vlna nebude tak masivní jako ta loňská. Jenže teď je všechno jinak a Flegr je přesvědčený, že tento podzim bude ve znamení smutných rekordů. Jak v počtu nakažených, tak v počtu mrtvých.

Podle biologa Jaroslava Flegra se to dalo očekávat, protože nejrizikovější skupiny obyvatel byly očkované už dávno a jejich imunita klesá. „Do nemocnice se dostávají především starší lidé nebo ti s rizikovými faktory, kteří byli očkovaní dávno,“ řekl evoluční biolog. V současné době kolektivní imunita podle Flegra klesá, píše CNN Prima News.

Jak Flegr dále uvedl, epidemie se bude ještě zhoršovat i kvůli počasí. „Vláda zavede účinné kroky v okamžiku, kdy se zaplní nemocnice, což bude později než loni. V té době se bude umírat, jako to bylo celý rok,“ popsal Flegr a dodal, že očekává, že zemřou dva lidé ze sta. „Letos trhneme rekordy jak v počtu nakažených za den, tak v počtu umírajících za den,“ odhadl.

Rizikový scénář připustil i šéf Ústavu zdravotnickýc informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. „Predikce je riziková, stejně jako potenciální dopad na zdravotnictví. Vidíme nárůst nákazy ve zranitelné skupině obyvatel. Vakcinace není zázrak a dochází k vyprchání imunity. K tomu se načítá šíření v neproočkované části populace, která stále tvoří až 75 procent všech nově nakažených,“ zdůraznil v  Radiožurnálu Dušek. Průměrný věk na JIP se pohybuje mezi 67 až 70 lety, průměrný věk zemřelých činí zhruba 80 let.

Velkou naději vidí Dušek ve vakcinaci. Všechny modely ÚZIS podle něj ukazují na její silný efekt. U seniorů se podle Duška až o 87 % snižuje pravděpodobnost, že je postihne silný průběh nemoci. „To je dobrá záruka, že atak nemocnic by při větším počtu nakažených neměl být tak silný jako loni na podzim,“ argumentoval.

Zdroj: CNN Prima News, Radiožurnál

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...