Ekonom Kovanda varuje před nejhorším propadem životní úrovně za posledních 30 let i předčasnými volbami
Inflace je v ČR nejvyšší za posledních třicet let a zdražování může jít ještě dál. Co to pro nás a pro naše peněženky může znamenat?
V letošním roce se propadne životní úroveň nás všech nejvýrazněji za posledních zhruba 30 let. Tudíž lidé, kterým je méně, než padesát si vlastně za svého dospělého života něco takového vůbec nepamatují. To je problém nejen ekonomický, ale i sociální, protože takzvaně nevíme, do čeho jdeme. Veřejnost může být zaskočena a hledat různé hromosvody, na co to zhoršení své životní úrovně svalit. Takže třeba politici budou první na ráně a může to zamíchat i politickými kartami a v krajním případě vést i k předčasným volbám.
Často diskutovaným problémem jsou v současné době pohonné hmoty, jejich zdražování a kritika vlády, která podle některých lidí neudělala téměř nic proto, aby ceny nerostly do extrémních výšin. Proč politici nepřijmou nějaké opatření?
Politická reprezentace reagovala tak, že začala kontrolovat marže, ale pouze na úrovni čerpacích stanic, což rozhodně nepokrývá ten problém celý. Jinde jsou marže nadměrné. Na ně by se měla vláda také zaměřit, ale chce to spolupráci řekněme spíše na úrovni Visegrádské čtyřky. Mezi těmi firmami zastupujícími prodejce pohonných hmot jsou však ti, jenž nejsou české provenience a je tedy třeba větší kooperace s vládami těchto zemí.
Když lidé vidí, že za hranicemi lze udělat nějaká opatření, u nás to nelze, proč my vždycky hledáme systém jak, a proč to nejde? Proč tedy vláda Petra Fialy nehledá cesty jak by to mohlo alespoň dočasně jít?
Myslím si, že tahle vláda si uvědomuje, že je takové možné řešení, ale ona také se před volbami zavázala, což je rozdíl oproti vládám v Polsku nebo Maďarsku, že bude ozdravovat veřejné finance. Že tedy výrazně sníží deficit a celkové zadlužení české ekonomiky. To byl ten klíčový slib, který podle mého soudu přesvědčil řadu lidí, že svůj hlas dali stranám vládnoucí pětikoalice. A pokud by nyní vláda začala navazovat na tu politiku Andreje Babiše, tak by mohla rychle o svou politickou podporu přijít. Takže za tím je určitá politická kalkulace, že zatím není ta situace ještě tak zlá, aby vláda popřela tento svůj klíčový slib. Ale poměrně brzy se to může změnit a my se nejspíš ještě letos nějakých opatření ze strany vládních činitelů dočkáme.
Ale někteří podnikatelé, zástupci velkých firem však na rovinu říkají, že pokud vláda rychle něco neudělá, bude průšvih, přijde propouštění, osekávání nákladů, což způsobí nezaměstnanost a ekonomika se nebude točit a lidé pochopitelně volají po tom, že jsou nespokojení.
Ano, to máte pravdu. Ta současná situace zasahuje už i střední vrstvy, ale vláda stále sází na to, že to takzvaně ´vysedí´. Nemyslím si, že to může být úplně prozíravé, ale zatím se zdá, že tuto kartu se snaží hrát. Není tam úplné vstřebání ekonomické reality. Oni docela podceňují ten problém. Obavy ze zdražování jsou nejvyšší od roku 2000.
Do čeho se nyní vyplatí investovat, zda je stále ještě výhodné ukládat peníze do nemovitostí a případně kde, kromě České republiky? Hrozí naší zemi eventuálně podobný scénář, jako před několika lety Řecku? A bude ještě vůbec někdy lépe nebo podobně dobře, jako před covidovou a válečnou krizí? I o tom ve Face To Face ekonom Lukáš Kovanda promluvil.
Zdroj: Face To Face.