KOMENTÁŘ: Čí vinou hoří Hřensko a kdo ponese za požár odpovědnost?
Celý požár vznikl v okolí Pravčické brány u Malinova Dvora. Oheň později napadl osadu Mezná, kde naštěstí poškodil jen 3 domy, hašení ale probíhalo i s pomocí vrtulníků, jež shazovaly vodu, aby požár porazily. Během úterka už však museli hasiči evakuovat obyvatele z Vysoké Lípy, které oheň ohrožuje. Nejenže se již třetí den nedaří požár uhasit, ale vítr jej žene k obydleným oblastem. Ten během odpoledne velmi posílili a žene požár údolím řeky Kamenice. Povětří navíc komplikuje hašení, a pokud by se v parku České Švýcarsko požár šířil na severovýchod, ohrozil by zde i chovy hospodářských zvířat, které by bylo obtížnější evakuovat.
Hasiči bojují s ohněm už několik dní, a to na sedmi různých místech, kde se musí při zásahu pravidelně střídat. Po tak dlouhé době je i pro ně práce bez pochyb vyčerpávající. Fotografie, které kolují po sociálních sítích i zpravodajských webech, mluví samy za sebe a je možné, že tenhle boj o záchranu značné části naší republiky byl zaviněn něčí nedbalostí. Zasaženo je již 1000 hektarů a ohnivé peklo se stále nedaří dostat pod kontrolu. Původně šlo přitom o plochu 3 hektarů. Je tedy zřejmé, že se požár šíří jako lavina.
Chránili jsme Hřensko a další vesnice, jelo se celou noc. pic.twitter.com/hoyYlxrUSK
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 26, 2022
Z původního ložiska se tedy stává zásadní problém, protože pršet by mělo nejdříve o víkendu a bez pomoci přírody se nic zřejmě nepodaří. Otázkou je, jak velký pokrok do té doby oheň udělá. Šíří se velice rychle a v současné chvíli je už tak obrovský, že kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku. Pomáhat musí i jednotky nasazené z okolních krajů. Naštěstí se zatím daří úspěšně evakuovat lidi, které by mohl požár ohrozit. ČT 24 ale uvedla, že likvidace opravdu zásadně závisí na počasí i podle hasičů.
Nyní se na to podívejme realisticky. V horkém počasí, jaké nás sužuje, se za 3 dny požár rozmohl na 1000 hektarů, dokonce překročil hranice a štráduje si to do Německa, kde hodlá také nadělat pěknou paseku. Kdyby postupoval stejnou rychlostí, do soboty to budou klidně i 2000 hektarů. Očekávat můžeme samozřejmě katastrofální důsledky, a to jak zničení obří části lesního porostu, tak i lidských obydlí, kde jsou známy první případy a v neposlední řadě může dojít i k ohrožení životů. V lese to bezpochyby odnesla i zvěř a čistě hypoteticky, pokud by se nepovedlo plameny zarazit, žene se na nás jedna z nejhorších katastrof, jakou jsme zatím zažili.
Kdo ponese za požár odpovědnost?
Po ohnisku a příčině vzniku zatím policie aktivně pátrá. Nevyloučila, že za tím může stát i neopatrné nakládání s ohněm. Mluvčí krajských policistů Dan Vítek sice uvedl, že je nyní předčasné spekulovat, kdo a jak požár zavinil. Dokud se nezbavíme stovek hořících stromů, není možné prověřit teorie, co stálo za vznícením, protože je třeba ohledat místo v okolí Pravčické brány, odkud se oheň šíří. Kriminalisté budou samozřejmě spolupracovat s hasiči a pokusí se celé události přijít na kloub, vezměme si ale, kolik času, peněz a úsilí padne na boj s tímto přírodním vlivem. Loni nás na druhé straně republiky postihla tornáda, nyní se objevil nekontrolovatelný požár. Skoro jako by se skutečně blížila biblická apokalypsa.
Místní ale hrají tichou poštu a povídá se, že v oblasti si někdo zapálil, čímž způsobil požár. Pokud tohle všechno nadělala jedna špatně uhašená cigareta, měl by se teď dotyčný pořádně držet za nos, protože z následků se bude Česká republika vzpamatovávat ještě dlouho. Není však tajemstvím, že za lesní požáry obvykle můžou lidé. Rozdělávají ohně, odhazují cigarety nebo vjíždí do vysoké trávy poblíž lesa, která se ve vedrech snadno vznítí důsledkem rozpáleného katalyzátoru nebo výfuku. Zapálit les mohou dokonce i lampiony nebo zábavní pyrotechnika. Sám od sebe ale nechytí a veverku, která louská oříšky tak, až vznikne tření vykazující jiskry, jsem ještě nepotkal.
To, že za celý požár může člověk, je více než pravděpodobné, jelikož nejsou žádné záznamy o úderu blesku či jiné tragédii, která by mohla vznícení zapříčinit. To potvrdil i mluvčí národního parku. Neštěstí, které tedy sledujeme v posledních dnech na obrazovkách a ve všech internetových médiích, se dalo téměř určitě předejít.
Čeká se také na svědectví lidí, kteří by mohli o případu něco vědět. Bez jejich pomoci policie jen těžko odhalí viníka. Pokud se v okolí pohyboval někdo podezřelý, místní budou muset uvést, co přesně viděli. Nejsem si ale jist, jestli se na tak obrovské lesní ploše podaří identifikovat někoho, kdo se v konkrétních místech pohyboval krátce před vznikem. Vlastně bych řekl, že hledání je v tomhle případě spíš zbytečné. Bude obrovská náhoda, pokud někdo identifikuje osobu, která mohla požár založit, ať už z nedbalosti či úmyslně.
Ředitel zpravodajství TV Nova Kamil Houska se na Twitteru vyjádřil, že pokud za požár skutečně může nějaký neandrtálec, nechal by jej sedět ve vězení tak dlouho, dokud se les neobnoví. V komentářích se okamžitě začaly množit souhlasné názory, kde lidé sdílí své zkušenosti s bezohlednými turisty nebo výletníky, již odhazují nedopalky a rozdělávají ohně v okolí lesnatých porostů. Někteří jsou ale i názoru, že bychom měli nechat přírodu, aby si to vyřešila sama a smířit se s tím, že požáry prostě vznikají, jelikož je to přirozené. Jen by mě tedy zajímalo, jestli by stejný názor někdo prosazoval, kdyby takhle hořelo za jeho chatou.
Jestli se ukáže, že Hřensko hoří kvůli nějakému neandrtálci, co si v CHKO udělal oheň nebo odhodil cigáro, nechal bych ho sedět tak dlouho, dokud se ten les neobnoví.
— Kamil Houska (@kamilhouska) July 26, 2022
Starostové okolních obcí se nechali slyšet, že kdyby nezůstávalo v lesích suché kůrové dřevo, mohlo se celému průšvihu zabránit. Údajně se po lese válely celé tisíce kubíků dřeva. Pokud tomu tak bylo, je už docela spekulativní, zda nese vinu jen ten, kdo les „podpálil“. Údajně byly dokonce svolávány schůzky, na kterých se možnost vznícení řešila. Přece jen nejsou požáry v letošním horkém počasí nic překvapivého. Zdá se mi, že situace se obecně zhoršila oproti předchozím rokům a na to, že je teprve červenec, je o požárech po celém světě docela dost slyšet. Nechá-li někdo po lese povalovat kůrovcové dřevo, nemůže se pak divit, že oheň pronikne až k okolním vesnicím a ohrožuje obyvatele či jejich majetek.
Celý scénář je katastrofický, jak jen může být. Nejenže rozsahem se přibližuje velkým letním evropským požárům, ale vše probíhá v nepřístupném terénu mezi skálami, roklemi a soutěskami. Kdyby šlo o oheň na otevřeném nebo alespoň přístupnějším prostranství, šance zarazit jej by se výrazně zvýšily. Takto můžeme jen čekat a zpomalovat šíření, dokud nám na pomoc nepřispěchají přírodní vlivy. Ty však, jak jsem zmiňoval, zatím hrají spíše proti nám. Kvůli nemožnosti dostat se na některá místa požáru byla nasazena letecká technika, i ta už na uhašení neúspěšně pracuje několik dní v kuse. Můžeme tedy jen doufat, že se vše brzo zlepší a nebude zasažena ještě mnohem masivnější část republiky.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Ct24.ceskatelevize.cz,Twitter.com, Seznamzpravy.cz