KOMENTÁŘ: Medveděv i Putin vyhrožují. Má Rusko strach?

 Komentáře 
21. července 2022 08:50 / Michael Veselý
  54
📷
1 fotografie v galerii
Zástupci Ruska dělají ramena na ostatní státy Depositphotos
Kdysi dávno byl Dimitrij Medveděv tváří, která znamenala Rusko otevřené světu. Dnes se rozkřikuje po nepřátelích a vyhrožuje, že pokud se pokusí získat Krym, nedaruje jim to. Stejně tak se rozčiluje nad sankcemi, které se zdaleka netýkají jen politiků. Bývalý i současný prezident se pokouší nepřátele zastrašit, aby předešli potížím.

Od chvíle, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil vojenskou invazi na Ukrajinu, pomohl obrovský konflikt, který to vyvolalo, sjednotit západní národy. Ty se postavily proti Rusku a podpořily válkou zpustošený bývalý sovětský stát. Doposud byla uvalena řada embarg, přičemž několika Rusům byl zakázán vstup do západních zemí a více než 100 společností omezilo své operace v Rusku. Místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv v sobotu kritizoval Západ za uvalení sankcí na rodiny ruských politiků. Medveděv ve svém telegramovém účtu tvrdil, že politika Západu uvalování sankcí na rodiny státníků a poslanců je nezákonná.

Postupy, které bránící se Ukrajina praktikuje a ve kterých za ní stojí celá Evropa i Amerika, bývalého ruského prezidenta slušně rozzuřily. Dmitrij Medvěděv v červnu poznamenal, že rodinní příslušníci v žádném případě nenesou odpovědnost za jakékoli rozhodnutí ruské vlády a že by neměly být terčem zahraničních politiků, kteří hlasují o balíčcích sankcí pro Rusko. Vzhledem k tomu, že evropští a američtí zákonodárci rozhodli, že zablokují účty rodinných příslušníků a jejich majetek, překračují dle jeho mínění určité hranice. Stejně tak jistě mnoho lidí na Ukrajině nemůže za to, že si Rusko nárokuje jejich domovy, a přesto umírají. Ptám se tedy, jak k tomu přijdou? Neuplatnila Evropa náhodou stejnou politiku, jakou prosazuje Rusko od počátku války?

O měsíc později prohlásil Medveděv během setkání s veterány ve Volgogradu, že pokud by opravdu došlo k napadení Krymu, kterým Ukrajina opakovaně vyhrožuje, mají se, na co těšit. Konkrétně prohlásil: „V případě, že k něčemu podobnému dojde, nadejde pro ně okamžitě soudný den, velmi rychlý a drtivý. Ukrýt se bude velmi těžké,” jak uvádějí Novinky.cz.

Pokud někdo zastává názor – ať už je to Evropa, NATO nebo Ukrajina – že Krym není ruský, prý to bude z jejich strany považováno za hrozbu. Je až směšné, jak neradi by Rusové ochutnali svou vlastní medicínu. Nejprve napadli suverénní stát, nárokují si jejich území a nechávají trpět nevinné a nyní, když jim hrozí úplně stejné jednání, zlobí se a vyhrožují. Bojí se snad, že by mohli tenhle přehnaně majetnický nápad nakonec odnést? Vypadá to tak.

Prezident Vladimir Putin dokonce demonstrativně zahájil cvičení jako ostrou připomínku strategické jaderné moci Moskvy svému protivníkovi. V neděli nařídil představitelům Kremlu, aby zahájili nácvik evakuace z jaderné války ve zjevné hrozbě pro Západ a Alianci. Putin uvedl do pohotovosti letadla „soudného dne“, jak je nazývá, včetně Iljušina Il-80 Maxdome. Bojovný bývalý sovětský vládce přestěhoval blízké spojence, rodinu do podzemního města, na Sibiři, údajně jaderný bunkr v pohoří Altaj. Poté nařídil svým vojenským velitelům a nejvyšším poradcům, aby se „připravili“ na cvičení s takzvanou flotilou „létající Kreml“. Kremelské jaderné cvičení přichází jen několik dní před americkými výpady během probíhající války v prvních březnových týdnech, kdy „letadlo soudného dne“ v hodnotě 200 milionů dolarů navržené tak, aby fungovalo jako letové řídící středisko během jaderného konfliktu, bylo vysláno na čtyřhodinový výcvikový boj. Je to asi podobné zastrašování jako vypnout na pár hodin plyn. Z celého počínání Ruska mám jediný dojem – a to sice, že se bojí, aby se karty neobrátily. Touhle cestou se snaží vyvarovat dalších útoků, které by mohly přijít, ať už z vojenského či sankčního hlediska.

Začátkem minulého měsíce uvalila Británie sankce na Putinovu přítelkyni Alinu Kabajevovou a Putinovy dcery Marii Voroncovovou a Kateřinu Tichonovovou. Spojené státy spolu se svými spojenci, včetně Spojeného království, EU, Švýcarska, Japonska a Kanady, také uvalily sankce na několik vysoce postavených úředníků, nejvyšších vůdců a oligarchů. Ruský prezident Vladimir Putin, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ruský ministr obrany Sergej Šojgu, Aleksandr Bortnikov, šéf ruské bezpečnostní služby, šéf ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov a ruský parlament, stejně jako ruská bezpečnost rady, patří mezi ty sankcionované Západem. Pochopitelně se proti tomuto jednání bouří. Čehože by se ale mohlo velké, mocné Rusko bát? Princip je jednoduchý.

Za celým plánem udělování sankcí stála původně myšlenka, která měla přinutit politiky k ukončení invaze na Ukrajinu. Plánovaný postup byl následovný: Jestliže odepřeme oligarchům přístup k jejich majetku po celém světě, vzbouří se v Rusku konečně lidé, které nemůže tamější vůdce tak snadno umlčet. Během protiválečných protestů byly již zadrženy tisíce lidí. V březnu ministerstvo vnitra dříve hlásilo 3500 zadržených. Protestů proti ruské invazi na Ukrajinu se podle agentury zúčastnilo asi 5200 lidí. V Moskvě asi 2 500 lidí, 1 700 bylo zadrženo, v Petrohradě asi 1 500 lidí, 750 z nich bylo zadrženo. V ostatních regionech se protestů zúčastnilo celkem 1200 lidí, 1061 bylo zadrženo, uvádí TASS s odkazem na oficiální představitelku ruského ministerstva vnitra, Irinu Volk. V podstatě docházelo k absolutní cenzuře a diktatuře, která bránila Rusům projevit jiný názor na tuto invazi než ten podpůrný. Ruské úřady dokonce varovaly 5. března obyvatelstvo, že zabrání jakémukoli pokusu o pořádání nepovolených demonstrací.

Kvůli demonstracím byly v Rusku zatýkány dokonce předškolní děti, což je naprosto neslýchané. New York post zveřejnil fotografie, které ukazují záběry policejního auta. Na těch jsou zachyceny děti zhruba školního nebo předškolního věku v zadní části policejní dodávky v Moskvě. K tomu došlo poté, co se zúčastnily protiválečných protestů. Děti byly zadrženy, když šly položit květiny na ukrajinskou ambasádu města. Dívka v zeleném klobouku držela cedulku s nápisem: „Žádná válka“, která byla pomalována malými ruskými a ukrajinskými vlajkami kolem jednotlivých slov. Další dívka v růžové bundě nesla květiny a později se objevila její fotografie na policejní stanici s policistkou v pozadí.

Jednání Ruska je otřesné a zastavení nepokojů, jak je znát, bylo tvrdé. I to nasvědčuje, že se politici bojí, co by mohla pravda a svobodný názor v jejich zemi znamenat. Tisíce lidí byli zatčeni, ale zatýkat ty nejbohatší a nejmocnější, pokud půjdou proti Putinovu rozhodnutí dál napadat Ukrajinu, nebude už tak jednoduché, jako zbavovat se „obyčejných“ lidí.

Pokud by se plán ze Západu podařil, budou na vedení Ruska tlačit ti nejbohatší a pravděpodobně i rodiny samotných politiků se ocitnou v potížích. Majetek oligarchů a firem zapletených do války by měl být postupně zkonfiskován, nejprve musí však jednotlivé případy projít soud. Zmražena byla aktiva za 30 miliard eur, nemohou tak ale zůstat navždy. Musí být nakonec zabavena nebo rozmražena. Existuje tedy možnost, že pokud ruský prezident Vladimir Putin ukončí válku, bude požadovat jako výměnu ukončení sankčních opatření, a tedy rozmražení majetku. K tomu by mohlo dojít i v případě, že oligarchové vyhrají svá odvolání proti sankcím.

Celé vyhrožování útoky, agrese nebo odepírání práv na majetek, je, ať už na jedné či druhé straně, pouhým politickým divadlem. Odhaluje však obecné nepochopení toho, co sankce mohou a co ne. Skutečný důvod, proč tu vlastně jsou, je ukončení války. Stejně tak je to i s Ukrajinou, která hrozí bojem o Krym. Ve skutečnosti si jen oba státy přeměřují, kam jsou schopny zajít a kdo jako první stáhne ocas, protože se výhrůžek lekne. V současné krizi byly uplatněny sankce proti těm, kteří těží z ruské vlády nebo ji podporují. Pokud chtějí ministři připravit oligarchy o jejich majetek, budou muset použít různé mechanismy k jejich zabavení a konfiskaci, aby dosáhli požadovaného výsledku – mechanismy, které vyžadují samostatné, zdlouhavější soudní řízení a které musí splňovat specifické požadavky týkající se povahy majetku a způsobu, jakým byly vytvořeny. Není však vyloučeno, že se to nepodaří. Pokud bude tento politický manévr úspěšný, zatlačí Rusko ke zdi.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Novinky.cz, Republicworld.comNypost.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47