KOMENTÁŘ: Fastfood, který v Rusku nahradil McDonald’s se potýká se zásadními problémy. Došly hranolky
V březnu letošního roku se McDonald’s rozhodli, že opustí Rusko kvůli válečné situaci. Své restaurace rozprodali a po třiceti letech zmizeli jako pára nad hrncem. Nešlo o jedinou velkou firmu, která se z Ruska dekovala tak rychle, jak jen to po začátku války šlo. Starbucks nebo Coca-Cola také odmítli pokračovat v prodejích v tomto státě. Před pár dny se k nim přidalo už i Lego. Těžko říct, jak se cítí obyvatelé, jimž známé značky mizí přímo pod nosem. Žluté písmeno M však značilo víc než dobré jídlo. První restaurace otevřená v Moskvě roku 1990 symbolizovala pro mnohé mír se západem, bylo to jakési potřesení rukami. Dnes však mezi těmito mocnostmi zuří nenávist a jedna druhou se snaží zastrašit.
Řetězec McDonald’s uvedl, že mezi jeho priority při odchodu patří snaha zajistit, aby jeho 62 000 zaměstnanců v Rusku bylo i nadále zaměstnáno v nových restauracích, jež na místech provozoven vzniknou. Kupce na své restaurace tedy sháněli podle toho, zda jsou ochotni nadále zaměstnávat stálé pracovníky. Nakonec se podařilo prodat více než 800 restaurací podnikateli Alexandru Govorovi.
Se sloganem „Jméno se mění, láska zůstává“ se tak otevřely restaurace s obdobným sortimentem, ale odlišným logem. Symbolem značky se stala tečka připomínající burger a dvě čárky jako hranolky. Zelené pozadí loga mělo symbolizovat kvalitu produktů a služeb, na které již byli hosté zvyklí od předchozí firmy. Uživatelé sociálních sítí ale komentovali vznik této firmy zcela jinými poznatky. Podle nich nové logo stále vypadá jako „M“. Několik z nich dokonce uvádělo, že toto logo se zdá být inspirováno vlajkou Bangladéše, která má také tmavě zelené pozadí a červený kruh v podobných odstínech jako tahle značka.
Mezi nová zvažovaná jména společnosti patřily názvy jako „Tot Samyi“, což v překladu znamená „ten stejný“ a „Svobodnaya Kassa“, což znamená „dostupná pokladna“. Ani jeden z nich nezní jako příliš šťastný výběr. Nakonec tedy přišli s názvem, který v překladu nese význam zhruba jako:„Chutné a je to“. Noví majitelé navíc doufali, že si zákazníci příliš velkých rozdílů nevšimnou. Tiskovou konferenci uspořádali právě v restauraci na Puškinově náměstí, kde před 32 lety otevřel vůbec první moskevský McDonald's. Uvedli, že vybavení zůstává stejné a složení burgerů se měnit také nebude. Přesto hned při prvním otevření čelili kritice ze strany demonstrantů, jakou byli například žádosti o donesení BigMacu. Novou restauraci navíc přišlo vyzkoušet opravdu veliké množství lidí. Alespoň to je pozitivní, protože svou šanci značka dostala.
A pak došly hranolky
Aby toho nebylo málo, nový řetězec nyní nefunguje ani půl roku a už se potýká s tak zásadními problémy, jako že na některých pobočkách museli zcela přestat s prodejem hranolek. Surovin na jejich výrobu totiž není dost. Úrodě se holt poručit nedá. Ke smůle pana Govorova znamená nedostatek správné odrůdy brambor, že strávníci si budou muset k hamburgerům a nugetům najít jinou přílohu, a to na pěkně dlouhou dobu. Společnost říká, že počítá s tím, že do podzimu budou hranolky opět v nabídce. Nejsem si jistý, jestli to lze vůbec brát jako uklidňující informaci. Sortiment bude chybět na pobočkách restaurací po celé měsíce. To dost vypovídá obecně o Rusku a jeho aktuálním stavu. Zřejmě na tom nebude nejlépe, pokud musí fastfoody nedostatek brambor řešit až do podzimu. Dává to ale smysl, protože započetím války bylo utlumeno mnoho obchodních kontaktů. To se nyní konečně podepisuje na zásobování a je docela možné, že brambory budou následovat i další suroviny.
Nový řetězec, snažící se amerického giganta nahradit nakonec přišel s vyjádřením. Společnost veřejnosti vysvětlila, že rok 2021 proběhl ve znamení špatné sklizně pro odrůdu brambor potřebnou k výrobě hranolků. O jejím nahrazení zatím však zjevně neuvažuje. Nebyly by lepší jiné hranolky než vůbec žádné? Tohle rozhodnutí je poněkud zvláštní, ale strávníci si skutečně počkají celé měsíce.
Společnost mimo jiné uvedla, že se obecně snažila získávat brambory od ruských obchodníků, což ale nestačilo a stalo se nemožným dovážet brambory z trhů, které by mohly dočasně nahradit domácí plodinu. Kvůli válce tedy nejprve odešla velká americká společnost. Ta, která by ji měla nyní nahradit, aby lidé nepociťovali újmu z války, již jejich země vede, paradoxně není schopna dodávat produkty jako dříve McDonald’s a to také díky válce s Ukrajinou.
Ruské ministerstvo zemědělství se snažilo zlehčit celou situaci a zahnat obavy z nedostatku brambor, se kterým nyní země bojuje. Zdá se ale, že mnoho lidí si konečně začíná všímat následků počínání jejich vlády, která už celé měsíce útočí na Ukrajinu. Kdekdo si to uvědomil už při otevření nového řetězce, protože lidé demonstrovali a nesouhlasili s tím, že přicházejí o značky, na které jsou zvyklí. Nyní ale přicházejí už i o základní potraviny, které nemusí potřebovat jen velké restaurace. Co budou Rusové dělat, až jejich největším problémem nebudou neúplná menu ve fastfoodech, ale nedostatek ingrediencí, ze kterých by si mohli uvařit ve vlastní kuchyni?
Ministerstvo zemědělství ale ujišťovalo občany, že ruský trh je plně zásoben bramborami, včetně těch zpracovaných. Navíc již přicházejí plodiny z nové sklizně, což podle nich vylučuje možnost nedostatku této potraviny. Nakolik je však tato informace pravdivá, lze po zkušenostech s Ruskou cenzurou a upravenými informacemi jen hádat. O úmrtích a skutečném průběhu války se před tamějšími lidmi nemluví, mnozí volali na Ukrajinu, aby zjistili, jestli jejich příbuzní nejsou mezi padlými nebo zajatými vojáky a přísun informací je zde zkrátka zcela minimální. Kdyby opravdu nastaly potíže s potravinami, dozvěděli by se to Rusové dříve, než opravdu dojdou na pultech prodejen? Osobně jsem přesvědčen, že i kdyby docházelo mnohem více potravin a šlo do tuhého, vláda by do poslední chvíle zapírala a mlžila. Podobně jako se i po několika měsících ukrajinského vzdoru snaží přesvědčit obyvatelstvo o tom, že ve válce s jistotou zvítězí.
Rusko stále dokola tvrdí, že má situaci pod kontrolou, a podle všeho se zdá, že spoléhá na to, že dokáže fungovat samo o sobě, aniž by potřebovalo kontakt se zbytkem světa. Cizí značky nahrazuje vlastními a věří, že si vystačí. Brzo by se ale mohlo projevit, že opak je pravdou. Pokud by byla země zcela soběstačná, proč by se neodtrhla a neuzavřela již dávno? Nyní je pod palbou rozsáhlých sankcí ze západu, které narušují dodavatelské řetězce a zvyšují nezaměstnanost. Mnoho lidí přišlo o práci právě v důsledku zastavení obchodů s touto zemí. Nemá tedy již moc jiných možností než řešit situaci samostatně a snažit se z toho nějak vyhrabat.
Očekává se ovšem, že ruská ekonomika se v roce 2022 sníží až o 10 %. Pak už zdaleka největším problémem nebude nedostatek brambor. Šéf Sberbank se nedávno vyjádřil, že ruská ekonomika bude sankcemi natolik postižena, že by se z nich mohla vzpamatovávat i desetiletí. Západní sankce totiž výrazně omezily tok v jejich bankách i přístup k automobilovému, leteckému nebo energetickému průmyslu. Prozatím se snaží těžit z výrazného růstu energií a dopady si nepřipouští, už v letošním roce by však mohla jejich ekonomika klesnout o necelých devět procent a sankce se dozajista projeví v delším časovém horizontu. Právě chybějící brambory by se pak mohly stát symbolem doby, kdy se Rusko začalo dostávat do potíží.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Bbc.com, Irozhlas.cz