KOMENTÁŘ: Přichází válka umělých inteligencí. Na Ukrajině už bojují drony

 Komentáře 
16. července 2022 07:50 / Michael Veselý
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kyjev  Depositphotos
Drony se sice do války zapojily už na jaře, teď je jich ale mnohem více. Podoba války jak ji známe se mění. Už to nejsou meče, pušky, ani jaderné zbraně, dnes se bojuje s pomocí umělé inteligence. Naváděné letouny, které mají zjišťovat polohy nepřátel jsou vypouštěny na obou stranách a do války se s nimi zapojují i běžní občané.

Na počátku využívala Ukrajina vybrané drony, aby s jejich pomocí mapovala nepřátelské jednotky. Zatím co se Rusové pohybovali po jejich území, drony přenášely data o jejich pozicích. Nyní z malých létajících pomocníků Ukrajina buduje armádu.

Desítky lidí se rozhodly věnovat své drony, které měly pro zábavu nebo ke komerčním účelům, aby mohly vyrazit do boje za modro žlutou svobodu a práva. Malé a komerční drony totiž poskytují skvělý výhled na pozice nepřátel a jejich tažení. Země také prosí o peníze na nákup 200 vojenských průzkumných dronů. I na druhé straně barikády se však objevují drony jako válečná síla. Rusům by drony bývaly nejvíce užitečné, když bloudili po cestách bez značek a nemohli se v terénu zorientovat. To byl přesně moment, kdy je měli využít, pokud chtěli získat převahu. Celá strategie Ruska je však mírně nelogická a tak není divu, že Ukrajina pevně vzdoruje již celé měsíce.

Obě strany jsou nyní schopné velmi rychle využívat obrazový přenos, aby přivolaly dělostřeleckou palbu a zároveň ji korigovali. Ta je díky tomu velice přesná. Dokonce i při použití hůře řízeného dělostřelectva pomáhají drony správně zasáhnout cíle.

Navrhovaná armáda dronů, která má nyní zaútočit, je důkladně promyšlená. Ukrajina si dala záležet na plánování nákupu, údržby a výměny, stejně tak i na přípravě pilotování. Mohlo by něco takového konečně zvrátit neutichající válku? Armáda bezpilotních letounů Ukrajincům umožní neustále monitorovat frontovou linii. Ta se táhne neuvěřitelných 2 470 km a díky celé armádě dronů bude možné reagovat na nepřátelské útoky pomocí moderní technologie. Drony, které plánuje Ukrajina nakoupit, by měly mít dosah celých 100 mil a jsou vybaveny špičkovou kamerou, GPS a mapovacími nástroji. Skoro se zdá, že byly navrženy k podobným účelům, protože zřejmě na světě není moc situací, ve kterých potřebujete detailně zmapovat tak obří pole naváděným dronem v reálném čase a odpovídá tomu i cena strojů.

Ukrajinská armáda ale i tak stále potřebuje také kvadrokoptéry, které jsou méně nákladnou variantou a sehnat se dají za nízké částky na internetu. Lidé byli proto vybídnuti, aby věnovali k ochraně své země vlastní domácí drony. Ukrajina doufá, že díky tomu shromáždí tisíce víceúčelových a komerčních strojů, které zaplaví nebe, aby mohly monitorovat situaci. Uvidí se ovšem, kolik takové drony vydrží. Monitorování bude zcela jistě náročné a dron, který se prodává za tři tisíce na internetu určitě není připraven za každých podmínek poletovat a snímat data. Myslím, že obyčejné drony věnované lidmi by mohla klidně odrovnat první nepřízeň počasí.

Válku by mohlo na stranu Ukrajiny přiklonit i to, pokud by hlavní výrobce dronů – tedy firma DJI – přestal dodávat zboží Rusku. Jedná se o čínskou technologickou společnost, jež tyto létající roboty vyrábí a dodává takřka do celého světa. Tato společnost však dodávala ruské vládě drony a robotiku už před válkou. Podle některých tvrzení ze strany Ukrajiny však zatím čínská firma zvýšila Ukrajině náklady na jejich nákup, zatímco Rusko nakupuje své drony vesele dál, protože kamarádi Bělorusové v tomhle rádi pomohou. Aby se sabotování a odříznutí Rusů podařilo, bylo by nutné odříznout i země, které s nimi úzce spolupracují, zejména právě zmíněné Bělorusko, které celý útok na Ukrajinu ochotně zprostředkovalo.

Neviditelná válka, která o všem rozhodne

Drony mohou být přehlížené, nenadělají žádný humbuk a o jejich činnosti média tolik nemluví v porovnání s dělostřeleckými útoky a bortícími se budovami. Zásluhy, které však mají létající pomocníci na průběhu celé války jsou obrovské. Vojáci nebojují jen se samopaly v rukou na otevřených prostranstvích. Mnoho z nich vede válku zpoza obrazovek počítačů. Většinou jsou to dobrovolníci se vzděláním v oblasti IT technologií. Některé drony jsou napojeny i na mobilní telefony a není problém sledovat polohu a záběry přímo na nich.

Rusko se v současné chvíli stahuje od Donbasu a Izyum a dalším cílem by mohl být Slovyansk. V okolí jsou ale již připraveny drony a pokud na tento útok dojde, měly by včas upozornit, že se Rusové blíží k dalšímu velkému městu. Není problém, aby tahle letadýlka přenášela výbušniny a likvidovala nepřátele, takže Ukrajina je připravena nasazovat je v boji.

Standardně to probíhá tak, že do něj napasují malou výbušninu. Malé komerční drony, které si kdokoliv z nás může zakoupit v obchodě nebo na internetu, mohou nést munici mezi 200 gramy a 500 gramy. Větší unese klidně až 800g. Bomby pro tyto účely se sestrojují v dílně na své základně pomocí 3D tiskárny určené k výrobě ploutví. Další moderní technologie je tak ve hře a pomáhá ve válce. Jen bych rád viděl, kolik 3D tiskáren je třeba a jak dlouho tenhle postup trvá, protože ti z vás, kdo někdy viděli tisk obyčejného přívěsku vědí, že je to záležitost několika hodin. Detaily o průběhu a systému výroby však vojáci jen tak neprozradí.

Vypouštění dronu je pak taková malá bojovka. Musíte se dostat na válečné území, kde se střílí a poletují vrtulníky. Někde v křoví pak pustíte letoun, aby se vznesl. Z počátku války bylo Rusko schopno použít platformu pro detekci dronů, která dokáže identifikovat komunikační spojení. To znamenalo, že ruské síly mohly rychle najít polohu dronu a jeho pilota. Nyní už ale Ukrajina ví, jak tuto technologii blokovat, i tak ale mají Rusové stále spoustu věcí na blokování dronů či signálu a zkrátka je to taková válka založená na tom, kdo toho vyřadí z provozu více.

Že k boji využíváme z velké části moderní techniku potvrzuje i to, nakolik se do války zapojili hackeři. Určitě vám neuniklo napadení ruských kanálů skupinou Anonymous na počátku války. Způsobili tím nemalé problémy a výrazně narušili idealistickou propagandu, když například na jednom z televizních kanálů zveřejnili skutečné záběry z války. Na nějakou dobu také shodili nejrůznější ruské servery, když se je podařilo přetížit.

Rusko i tak nadále bohužel nejen převyšuje ukrajinské síly, ale má také spoustu zkušeností s elektronickým válčením. Rusko blokuje a ruší ukrajinské vojenské komunikační systémy a znemožňuje tak jednotkám spolupráci. Zřejmě jim ani nic jiného nezbývá vzhledem k faktu, že jejich vlastní vysílání při napadení Ukrajiny nefungovalo a zrezivělé tanky se rozpadaly. Kdo nakonec válku vyhraje bezpochyby rozhodne právě schopnost využití moderní technologie.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Echo24.cz, Ceskenoviny.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky