KOMENTÁŘ: Za upálení manželky trest smrti. Je jeho zrušení v mnoha zemích posun kupředu nebo chyba?

 Komentáře 
02. srpna 2022 09:52 / Michael Veselý
  16
📷
2 fotografie v galerii
V Česku a mnoha dalších zemích byl trest smrti za překročení zákona zrušen Depositphotos
Umíte si představit být upáleni za živa? Kdyby se tohle stalo u nás, vrah půjde sedět nejspíš na dva další životy, ale sám zůstane naživu. Není to paradox? Zvlášť když se podíváme, jak se dnes mají lidé ve věznicích, které se už nijak neliší od béčkových ubytoven.

Čínou nedávno otřásl případ, kdy muž brutálně zavraždil svou bývalou manželku. Nesmířil se s tím, že od něj odešla, aby se vymanila z jeho násilného jednání. Žena byla na sociálních sítích známá jako Lamu. Figurovala především na Douyin, což je čínská verze platformy TikTok. Stala se známou vlogerkou a tou byla doslova až do své příšerné smrti. Její bývalý manžel ji totiž polil benzínem a zapálil v přímém přenosu, kde mohli její utrpení sledovat diváci. Důsledkem toho Lamu utrpěla popáleniny na 90 procentech těla a o dva týdny později jim podlehla v nemocnici.

Podle soudu, který následně řešil tento trestný čin, byl zločin Tang Lua extrémně krutý a společenský dopad toho, co provedl, byl extrémní. Statisíce jejích sledujících si prohlíželi videa o životě jeho exmanželky v horách provincie Sichuan. A velké množství z nich bylo také svědky této vraždy.

V Číně trpí důsledkem násilí až čtvrtina žen, což je vysoké číslo oproti jiným zemím. Lamu, která byla matkou dvou dětí, se údajně obrátila na policii ohledně napadání manželem, když byli ještě svoji. Přestože vylíčila situaci, ve které se s dětmi nacházela, tak jí nakonec bylo řečeno, že jde o rodinnou záležitost. Policie v Číně zřejmě nepřistupuje k těmto problémům příliš odpovědně nebo má svázané ruce zákonem, stejně jako orgány u nás, když mnohdy neřeší problémy v rodině. Není tomu tak proto, že by je nezajímaly, ale jednoduše nemají prostředky, pokud se jedná o členy společné domácnosti nebo rodinného domu. Řekl bych, že v Česku je ten přístup takový snad ke všem rodinným konfliktům, vyjma právě násilí. Jako důkaz stačí modřina a už se vše prověřuje.

Čína označila domácí násilí za trestný čin až v roce 2016. Je díky tomu stále rozšířené. Mnoho lidí si ještě nepřivyklo a vidí jej jako součást života – zejména pak ti, kteří žijí ve venkovských oblastech. Někteří aktivisté se obávají, že nedávno zavedená povinná 30denní doba, kdy si mají páry ujasnit případný rozvod, může ženám ztížit odchod z násilných vztahů. Zkuste si představit, že vás manžel bije nebo je sprostý, takže podáte žádost o rozvod, ale stát nařizuje nechat si to 30 dní projít hlavou. Pochopitelně vás tak čeká 30 dní v domě se vzteklým člověkem, jehož hodláte opustit a on vás třeba nebude chtít nechat jít. Nejedná se o ideální řešení.

V červnu 2020 se Lamu takto rozvedla s Tangem, který měl podle soudu v minulosti sklony k násilí a napadal ji. Asi o tři měsíce později ji tento muž polil benzínem v domě jejího vlastního otce a zapálil. Případ vyvolal pobouření v celé zemi a vyvolal obnovenou debatu o násilí na ženách, jedná se o neskutečné zvěrstvo, protože bezostyšně připravil o život matku dvou dětí.

Tisíce sledujících zanechaly této vlogerce a její rodině zprávy na její stránce Douyin, zatímco celé další miliony uživatelů mikroblogovací platformy Weibo volaly po spravedlnosti pomocí hashtagů, které byly později dokonce cenzurovány. Za příšerný čin byl Tang Lua tedy odsouzen k trestu smrti.

V Česku a mnoha dalších zemích byl trest smrti za překročení zákona zrušen. Jedním z argumentů bylo, že pokud je odsouzen nevinný, přijde o život a neexistuje žádná pozdější možnost nápravy. Na druhé straně se ale vrazi nebojí. Mnozí z nich jsou takové existence, které si vlastně odchodem do kriminálu polepší. Poslední záběry z kriminálu, které jsem viděl, připomínaly takovou pěknou, slušně vybavenou, polepšovnu, kde mají lidé možnost krátit si volný čas a relaxovat. Ještě mohou doufat, že je v polovině trestu propustí kvůli přeplněným věznicím a budou si dál užívat svobodného života, zatímco někomu jinému ho zničili.

Vezměte si, jak snadno u nás dostanou milost lidé odsouzení za celou sérii vražd. Pokud někdo takový může na svobodu, pak je náš bezpečnostní systém, který by měl ochraňovat občany, zcela k ničemu.

Zhruba 50 procent naší státní populace si uvědomuje, že zrušení trestu smrti možná nebyl až tak dobrý a efektivní nápad, jak se na první pohled mohlo zdát. Samozřejmě je to méně drastické a cítíme se možná o trochu více civilizovaní. Pravdou ale je, že existují lidé dostatečně zvrácení, aby jediné, co je dokáže vyděsit a odradit od trestného činu, byl strach o ně samotné.

V jiných zemích mezitím popravy dokonce rostou. Zejména sice v Íránu a Saúdské Arábii, ale nejvíce se popravuje právě v Číně. Amnesty International uvádí, že je takto popravováno až tisíce lidí ročně. Čína však tyto pošty poprav tají, takže monitoring je jen přibližný a odvíjí se od zpráv z tisku, tamních diplomatů a dalších zdrojů. Podobně tají data o popravách i Severní Korea nebo Vietnam. Jedná se o země, ve kterých nebyla tolik rozebírána morální odpovědnost a postoj k něčí popravě, takže tento typ trestu zůstal běžnou součástí právního systému.

Návrat poprav

Jelikož polovina Čechů by návrat tohoto trestu podpořila, je docela možné, že se o něm skutečně začne jednat. Nejspíš to ale nebude v nejbližších měsících nebo letech vzhledem ke krizi, se kterou nyní bojujeme. Pokud by ale na takové zavedení někdy znovu opravdu došlo, bylo by vhodné pečlivě vymezit, za jakých okolností a v jakých případech může být trest smrti udělen.

Bezpochyby by šlo o dobrou páku vůči zločincům, kteří by mohli dostat strach a udržet své chování na uzdě, ač to jistě nezastaví všechny. Jeho obnovení by mohlo opravdu přinést větší pořádek, klid do duší občanů. Na druhé straně je ale třeba myslet na závažnost takového trestu a vzít v potaz i možnost, že bude někdo odsouzen neprávem. To by už z velké části leželo na hlavách soudců, již o podobných případech rozhodují. Nicméně je důležité stanovit především, za co se takový trest může udělovat.

Existují země, kde se popravuje za manipulaci s drogami, korupci, znásilnění, vlastizradu, špionáž vzpouru a dokonce můžete být popraveni i za rouhání, urážení proroka islámu nebo nebo takzvané „nepřátelství s Bohem“. Je to zřejmě věc názoru, někdo by možná neprosazoval návrat trestu smrti vůbec, ale já jsem názoru, že by měl fungovat formou zub za zub, tedy by jej soudy udělovaly pouze těm nejhorším pachatelům, již sami někoho úmyslně připravili o život. Popravit člověka za nesouhlas s vírou je samozřejmě nesmysl a omezování svobody, na kterou jsme zvyklí.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Seznamzpravy.cz

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím