Konečně naděje pro české pacienty: Covid by mohla vyléčit jediná tableta. Už ji prověřuje Evropská léková agentura
Výrobcem molnupiraviru je společnost Merck a jeho obrovskou výhodou je, že jde o první lék proti covid-19, který se podává orálně. Mohou ho tak užít i pacienti v domácím prostředí. Firma Merck už zahájila první kroky k registraci léku v USA a aktuálně žádá o jeho povolení v nouzovém režimu. Včera s prověřováním přípravku začala také Evropská léková agentura. Informaci přinesl server plus.rozhlas.cz.
Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka může být otázkou týdnů až měsíce, kdy se lék dostane i na český trh. „Poptávka bude určitě velká a záleží na tom, jak jednotlivé státy nasmlouvají dodávky léčiva. Přípravek by se měl v této fázi dostat především k rizikovým pacientům, kteří mají třeba nadváhu a podobně,“ uvedl pro plus.rozhlas.cz Dvořáček.
Čeští lékaři upínají k první pilulce proti covid-19 velké naděje. „Klinická studie byla ukončena předčasně, protože její výsledky byly vynikající. Jde o lék velmi nadějný, těšíme se na něj,“ řekl pro plus.rozhlas.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
Velkou výhodou pro pacienty je, že by se molnupiravir podával ústy. Aktuálně mají lékaři k dispozici pro pacienty s vážným průběhem onemocnění remdesivir, ten je ale v infuzi a hodí se pro lidi, kteří leží v nemocnici. Rizikovým pacientům lékaři nabízejí také monoklonální protilátky. Ty je mohou uchránit před náhlým zhoršením stavu a hospitalizací. I tyto látky jsou ale jen v infuzi.
„Pacient musí dojet do nějakého centra na kapačku. Molnupiravir by byl v tabletách, což je mnohem výhodnější. Možná že u nejrizikovějších pacientů budeme oba postupy kombinovat, tedy že vybraní pacienti dostanou jak monoklonální protilátky, tak molnupiravir,“ dodal primář Dlouhý.
Nové léky na covid-19 vyvíjejí i další farmaceutické firmy. Například firma Gilead připravuje zmiňovaný remdesivir v tabletové podobě.
Zdroj: plus.rozhlas.cz.