Odborníci varují rodiče, aby dětem nedávali respirátory. Příliš zatěžují jejich plíce
S důrazným varováním přišla v pondělí společnnost SPUR, která se zabývá výrobou ochranných dýchacích pomůcek. Klasický respirátor, byť i v menší velikosti, totiž není testovaný pro dětské plíce a organismus dětí zbytečně zatěžuje. Firma upozorňuje na to, že někteří výrobci nekale prodávají zmenšeniny certifikovaných respirátorů jako dětské. Porušují tak legislativu a stanovy EN149, kde i sebemenší změna v materiálu nebo velikostech podléhá nové certifikaci.
„Málokdo z rodičů ví, že respirátory, ať už třídy FFP3 nebo FFP2, nejsou vůbec vhodné pro dětské plíce a ani pro děti nejsou testovány,“ upozornil obchodní manažer společnosti SPUR David Pospíšil a vysvětlil, že slovní spojení „dětský respirátor“ je poněkud zavádějící, protože legislativně takový produkt neexistuje.
„Respirátor je totiž definovaný jako pracovní pomůcka ve znečištěných provozech. Zpravidla čím vyšší je efektivita filtrace respirátoru, tím větší je tlakový odpor, který ztěžuje dýchání pro dospělého,“ dodal Pospíšil. Při dýchání přes respirátor jsou tedy dětské plíce namáhány ještě mnohem víc, což potvrzují i vědci z oboru.
„Tuto problematiku nemá vyřešenou žádná země na světě a neexistuje norma, která by upravovala parametry respirátoru odpovídající dětským plicím,“ potvrdil Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.
Zdroj: SPUR.