Zvrat v protiepidemických opatřeních. Babiš prohlásil, že je připravený vyhlásit lockdown

 Koronavirus 
25. listopadu 2021 07:13 / Naďa Stehlíková
  132
📷
1 fotografie v galerii
Babiš je podle svých slov připravený vyhlásit lockdown Vláda ČR
Původně chtěla vláda jednat o zpřísnění protiepidemických opatření až v pátek, nakonec jednání přesunula už na čtvrtek. A premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil ani vyhlášení lockdownu.

Vláda může rozhodnout o vyhlášení nouzového stavu. Podle premiéra Andreje Babiše by to pomohlo hejtmanům k omezení akcí i dalším restrikcím. „Situaci vyhodnocujeme každý den. Pečlivě sledujeme situaci v nemocnicích, komunikujeme s řediteli hygienických stanic i hejtmany,“ řekl v rozhovoru pro MF Dnes Babiš.

V rozhovoru opět apeloval na všechny občany starší 60 let, kteří by se podle něj měli rozhodně očkovat. „Je potřeba primárně řešit očkování těch, které by covid mohl ohrozit na životě nebo by jim hrozil těžký průběh, a to je právě věková kategorie 60 plus. Samozřejmě, že nejlepší by bylo přesvědčit všechny lidi k očkování, ale někteří jsou pod vlivem dezinformací. Opakovaně jsem poukazoval na rozdíl mezi Českem a Irskem, které má na rozdíl od nás proočkovanou většinu obyvatel. Počet hospitalizovaných je tam desetinásobně nižší než u nás, a přitom incidence nákazy byla v obou zemích podobná. To jednoznačně dokazuje prospěch očkování. Ti, co se nemůžou očkovat ze zdravotních důvodů, mohou požádat u praktického lékaře o výjimku," podotkl v rozhovoru pro MF Dnes Babiš.

Babiš v rozhovoru také prohlásil, že je připravený vyhlásit lockdown. „Situaci vyhodnocujeme každý den. Pečlivě sledujeme situaci v nemocnicích, komunikujeme s řediteli hygienických stanic i hejtmany. Jsme připraveni nouzový stav vyhlásit, pokud to situace bude vyžadovat," konstatoval premiér.

Zda bude vyhlášení lockdownu ve hře už na čtvrtečním jednání, se zatím neví. Zasedání kabinetu začne odpoledne. Ještě před tím by dopoledne měli jednat zástupci ministerstva zdravotnictví s takzvaným AntiCovid týmem složeným ze zástupců budoucí vlády.

Podle Babiše by novými opatřeními mělo být omezení kontaktů, úplná uzávěra země se podle něj nechystá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připustil, že jednou z možností, kterou se bude vláda zabývat, je omezení hromadných akcí. Opatření by se podle něj měla dotknout především kontaktů mezi lidmi, které jsou zbytné. Pokud se ministři rozhodnou pro plošná opatření, budou se týkat i očkovaných.

Testy ve středu potvrdily 18 004 případů onemocnění covid-19 v Česku. Je to nejvyšší středeční hodnota od začátku epidemie. O týden dříve, ve státní svátek 17. listopadu, byl denní přírůstek nižší o 3859 případů. V nemocnicích je podle posledních údajů 5886 lidí s prokázanou koronavirovou nákazou. Počet pacientů v těžkém stavu se blíží 850, což je nejvíc za posledních sedm měsíců.

Zdroj: iDnes.cz, ČT24, České noviny, Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu