Hořejší i Ludvík kritizují covidová opatření. Zpřísnění jsou měkká a vláda se bojí prosadit, co sama nařídí

 Koronavirus 
20. listopadu 2021 05:52 / Naďa Stehlíková
  35
📷
1 fotografie v galerii
Odborníci se obávají, že velmi brzy budou české nemocnice přeplněny covidovými pacienty Depositphotos
Vláda zpřísňuje koronavirová opatření a zatímco někteří si myslí, že jsou nařízení příliš přísná, mnozí to vidí zcela jinak. Například podle šéfa Fakultní nemocnice v Motole a exministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) jsou nařízní oproti cizině stále měkká. Imunolog Václav Hořejší zase tvrdí, že vláda se bojí prosazovat to, co sama nařídí.

Od pondělí bude povinné testování ve školách a pro neočkované i ve firmách. Testy již navíc nebudou stačit pro prokázání bezinfekčnosti. „Tato pravidla mají tlačit na neočkované, což je v této situaci správné. Je to dost soft varianta. Kdekoliv v zahraničí se to více kontroluje a je to striktní, u nás tolik ne,“ řekl pro CNN Prima News Ludvík.

V Rakousku bude od 1. února platit povinnost očkování proti covidu pro všechny obyvatele. Od pondělí také zůstanou doma jak neočkovaní, tak očkovaní. Země se také uzavře pro turisty. „Opravdu je trochu legrační, že se vláda bojí prosazovat i to, co sama nařídí. Je to určitě jisté zpřísnění. Otázka je, jak moc se to projeví. Více by pro mě dávalo smysl udělat to, co Rakušané. Je to pro nás velký vzor v mých očích a doufám, že si z toho vezmeme příklad,“ doplnil pro CNN Prima News Hořejší.

„Myslím, že výsledky výrazněji uvidíme po jednom až dvou týdnech,“ upozornil Hořejší. S Ludvíkem se shodli na tom, že by se přikláněli k možnosti povinného očkování alespoň některých skupin. „Prioritou by mělo být naočkovat ty, kteří by měli dostat třetí očkovací dávku. To je to nejdůležitější. Prioritně by to měla také být skupina, u které by povinnost měla být stanovena,“ řekl Hořejší.

Hořejší se zároveň domnívá, že růst pozitivních případů donutí vládu v dohledné době opatření opět zpřísnit. „Kdyby bylo míněno vážně, že chceme zarazit tu opravdu hrozivým způsobem se rozvíjející epidemii, muselo by se přikročit k něčemu, čemu jsme říkali lockdown,“ prohlásil pro Český rozhlas Hořejší.

Pokud by prý o epidemii rozhodoval on, tak by v prvé řadě vládě řekl, ať přijme nouzový stav. „A v rámci něj bych okamžitě zavedl povinné očkování všech. Divím se, že to neudělá, teď jí nehrozí, že by si naštvala své voliče. Je úplně reálné, že za čtrnáct dní dojde ke zdvojnásobení hospitalizovaných, tím pádem budeme na pokraji kolapsu nemocnic," dodal Hořejší.

Zdroj: CNN Prima News, iRozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte