Za letošní Dušičky si Češi hodně připlatí. Stanou se tak nejdražší v historii

 Události 
31. října 2021 10:19 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Letošní Dušičky pořádně zatočí s rodinnými rozpočty Pixabay
Za letošní Dušičky utratí Češi přes miliardu korun, stanou se tak nejdražší v historii. A to je přitom tento svátek v pomyslném žebříčku nejdražších svátků až na čtvrtém místě.

Dušičky, které si letos připomeneme už toto úterý, jsou z ekonomického hlediska stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru 160 korun za osobu. Celkově pak 1,2 miliardy korun. Jsou ale lidé, kteří za dušičkové předměty utratí i několik tisíc. Pak jsou však i tací Češi, těch je zhruba 20 procent, které svátek zcela míjí. Kvůli inflaci, například kvůli zdražování smutečních květin v důsledku drahého plynu, se ale bude jednat o nejdražší Dušičky české historie, tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Dušičky jsou svátkem spíše lidí středního a vyššího věku, takže i výdaje za dušičkové předměty vykazují rostoucí tendenci s růstem věku zákazníka. Mladší lidé nevykazují takové dušičkové výdaje, takže jejich průměrnou výši stlačují. Mnozí mladí pak dávají přednost spíše importovanému Halloweenu, který se slaví o dva dny dříve, tedy právě dnes. Halloween slaví zhruba osmkrát méně Čechů než Dušičky, pouze asi deset procent. Průměrná útrata lidí, kteří Halloween slaví, se však pohybuje výše než průměrná útrata těch, kteří si tak připomínají zesnulé během Dušiček. Halloweenské výdaje se běžně pohybují v rozmezí od 500 korun do 1000 korun na osobu, takže v pořadí ekonomické významnosti svátků v ČR se Halloween umisťuje osmý. Je ovšem pravda, že Halloween příliš není svátkem nízkopříjmových a nižších středních vrstev, které si jeho oslavu „odpustí“, aby mohly peníze střádat na výdaje spjaté s blížícími se svátky vánočními.

V případě Halloweenu nedochází k tomu, že by výdaje spojené s tímto svátkem vytěsňovaly výdaje dušičkové. Oba svátky se spíše doplňují, než že by si konkurovaly: první je pro mladé, druhý pro lidi středního a vyššího věku.

"Dlouhodobě tak kvůli inflaci a růstu obecné životní úrovně dušičkové výdaje stabilně narůstají, a to i reálně, tedy po očištění právě o inflaci. Nenastává tedy to, čeho jsme svědky v předvánočním čase, kdy v posledních letech narůstá objem nákupů koncentrovaných do týdne kolem rovněž importovaného „Black Friday“, a to na úkor objemu nákupů v dalších etapách předvánočního adventního času," doplnil Kovanda.

A za jaké svátky letos Češi utratí nejvíce peněz? První místo si drží Vánoce, během kterých podle ekonomů utratí každý Čech asi 9 tisíc korun, což představuje celkově zhruba 60 miliard korun za všechny dospělé obyvatele ČR. Druhou příčku si drží silvestrovské oslavy, během kterých každý obyvatel vytáhne z peněženky za potraviny, alkohol či pyrotechniku přibližně 1700 korun na osobu, cekově tak jde o cca 15 miliard korun za všechny obyvatele ČR. Na pomyslné třetí příčce skončily Velikonoce, během kterých utratí lidé asi 900 korun na obyvatele, což znamená zhruba 8 miliard korun celkem. Čtvrté místo patří výše zmíněným Dušičkám. Následuje Mezinárodní den žen, Valentýn, Den matek, Mikuláš, Halloween asvátek sv,. Patrika. Za tyto svátky utratí Češi částku v řádu tokorun na osobu.

Zdroj: lukaskovanda.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda