Podnikatelé mají jasno, která z politických stran jim jde na ruku. Ukázali i na největší škodiče

 Události 
01. listopadu 2021 07:00 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Podnikatelé vkládají do nového složení poslanecké sněmovny velké naděje PSP ČR
Podle většiny živnostníků a firem z politických stran, které budou zastoupené v nové poslanecké sněmovně, zájmy podnikatelů nejvíce prosazuje ODS. S velmi výrazným odstupem si to podnikatelé myslí o hnutí ANO, zcela zanedbatelný počet podnikatelů hovoří o KDU-ČSL, Pirátech a SPD jako o propodnikatelských stranách. Vyplývá to z povolebního šetření Hospodářské komory mezi jejími členy z řad živnostníků a zástupců firem.

Anketa Hospodářské komory také ukázala, které resorty živnostníci a podniky považují za nejdůležitější. Podnikatelé mohli zvolit více odpovědí. Za nejdůležitější pozici ve vládě z hlediska podnikatelské sféry označilo 7 z 10 podnikatelů ministra financí, dále ministra průmyslu a obchodu, což uvedlo 65 % podnikatelů, a podle 57 % podnikatelů je jím předseda vlády. Tyto funkce by proto podle nich měli zastávat představitelé těch politických stran, které jsou podnikatelům nejvíce nakloněné.

Hospodářská komora se dotazovala svých členů, která politická strana z nové sněmovny podle nich tuzemskému byznysu škodí. Podle 46 % respondentů je to hnutí ANO. Čtvrtina podnikatelů uvedla, že potenciál podnikatelské prostředí negativně narušit mají Piráti. SPD jako protipodnikatelskou stranu uvedlo 14 % respondentů.

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého šetření naznačuje, že podnikatelé mají od občanských demokratů očekávání, že budou zohledňovat jejich potřeby. Pro ostatní strany, které v šetření u živnostníků a firem propadly, jsou následující čtyři roky příležitostí získat si jejich přízeň.

„S problémy podnikatelů a návrhem řešení jsme politické strany seznamovali na předvolebních debatách. V září jsme sestavili 34 doporučení nové poslanecké sněmovně formulované v dokumentu Cesta ke svobodnému podnikání a prosperitě. Věříme, že k očekáváním podnikatelů nebudou politici lhostejní a že se tato doporučení i ta, která jsme adresovali v posledních dnech vyjednávacím týmům koalice SPOLU a Pirátů s Starostů, odrazí v koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády,“ dodal Dlouhý.

Hospodářská komora na základě podnětů ze své členské základny v dokumentu mimo jiné doporučuje, aby stát zaměstnavatelům snížil sazbu pojistného na sociální zabezpečení o dva procentní body, podpořil částečné úvazky zrušením doplatku do minimálního pojistného, zatraktivnil práci na dohodu zvýšením limitu z deseti na 15 tisíc korun měsíčně nebo u paušální daně zvýšil jeho práh z 1 na 2 miliony korun ročně.

Šetření se účastnilo 726 živnostníků a zástupců firem, které zastřešuje Hospodářská komora České republiky, a to ze všech regionů země i odvětví.

Zdroj: Hospodářská komora České republiky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít