Lukašenko posílá do EU migranty. Musíme se mu postavit, v zájmu nás všech, říká poslanec Kolář

 Události 
11. listopadu 2021 16:58 / Stanislav Koudelka
  10
📷
2 fotografie v galerii
Alexandr Lukašenko posílá do EU migranty Shutterstock
Běloruská opozice musí mít zastoupení v Praze. Přeje si to starosta Prahy 6 a nově i poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Pustil se i do končícího ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD), který podle něj v této věci jen sliboval, ale nic se nezměnilo. „Lukašenkovi se musíme postavit. V zájmu nás všech,“ říká Kolář.

Kteří poslanci běloruské opozice by měli mít kanceláře v Praze? To Petr Kolář probíral s Franakem Viačorkou, poradcem Svjatlany Cichanouské, lídryní běloruské opozice. „Úřadující ministr Jakub Kulhánek sliboval, že do voleb vyřeší zastoupení demokratické běloruské opozice v Česku. Je měsíc po volbách a nezměnilo se nic. Tenhle úkol zjevně čeká na nového ministra,“ řekl poslanec "nové" Sněmovny.

Právě Cichanouská loni v Bělorusku vyhrála prezidentské volby. V čele země je však nadále Alexandr Lukašenko, který volby zmanipuloval a jeho vládu neuznává celá řada států včetně České republiky. Diktátor k udržení moci používá násilí včetně mučení politických vězňů, porušování základních lidských práv, násilného potlačování demonstrací i utlačování politických odpůrců.

Lukašenko je prodlouženou rukou Putina a je v zájmu nás všech se mu postavit. Poskytnout běloruským demokratickým politikům v exilu kancelář v Praze je šance dát diktátorovi nedaleko našich hranic jasně najevo, na čí straně stojíme,“  má jasno Kolář.

Podle Koláře by bylo nadále velkou chybou dělat, že se nic neděje, nebo že se nás některé věci netýkají. „Je to ale chyba, kterou už teď dost konkrétně pociťují třeba Poláci na hranicích s Běloruskem. Lukašenko s Putinem se nebojí posílat zubožené migranty přes hranice EU a my se proto nesmíme bát jejich demokratickým odpůrcům nabídnout pomocnou ruku. Podpora exilových politiků Česku přinese to, o co teď roky přicházelo – jasný signál, že stojí na straně těch, kteří za lidská práva bojují, ne na straně těch, který je porušují, zneužívají a obchodují s nimi.“

Jako poslanec chce prosazovat, aby se jednání o pomoci běloruským politikům pohnulo směrem kupředu. „S panem Viačorkou jsme se bavili o tom, co potřebují, stejně jako o tom, co by jim Česko mohlo nabídnout. Nový ministr musí jednat,“ uzavřel Kolář.

Zdroj: Petr Kolář, Vladan Vaněk (tiskový mluvčí TOP 09).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...