Zemětřesení srovnalo tisíce vesnic se zemí a vyžádalo si desítky tisíc obětí. Děti pohřbily zřícené budovy škol

 Události 
08. října 2021 06:23 / Naďa Stehlíková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Obrovská tragédie připravila o život desítky tisíc lidí Profimedia
Zemětřesení, které srovnalo tisíce vesnic se zemí a vzalo život asi 75 tisícům lidí. Mezi oběťmi bylo i obrovské množství dětí, které v tu chvíli byly ve škole a zahynuly v sutinách zřícených budov. Odborníci katastrofu označili za jedno z nejničivějších zemětřesení posledního století.

Od obrovské tragédie, která postihla pákistánskou oblast známou jako Azad Kashmir v blízkosti města Muzaffarabád, uplynulo právě dnes 16 let. Při otřesech o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice přišlo tehdy o život 75 000 lidí, a to včetně obětí na indické straně. Z celkového počtu mrtvých bylo 35 tisíc dětí.

Tento pákistánský region se nachází v oblasti střetu Euroasijské a Indické tektonické desky, o zemětřesení tak nikdy nebyla v oblasti nouze. Ničivé otřesy, které vypukly 8. října roku 2005, ale měly nebývale tragické následky. Sesuvy znemožnily dopravu v postižených regionech. Bez střechy nad hlavou zůstalo přes 3,3 milionu obyvatel a následky byly ještě zhoršeny v důsledku nastávající zimy a příchodu sněhových srážek. Hodnota škod byla vyčíslena na 5 miliard dolarů.

Zemetřesení vypuklo v sobotu, což byl v zemi normální školní den, takže většina dětí byla právě ve škole a školní budovy je pod sebou pohřbily. Navíc se ničivá událost stala v době měsíce Ramadámu a mnoho obětí právě spalo před svátečním jídlem.

Tisíce vesnic se prakicky staly masovými hroby. Ani tato tragédie ale bohužel nevedla ke smíření. Oblast je konfliktní už dlouhá léta - v podstatě po celou dobu existence samostatného Pákistánu a Indie. Ideologie islámských extrémistů v Kašmíru je nesmiřitelná. A tak je oblast postižena nejen pohromou živlů, ale také ideologiemi, které jsou mnohdy ničivější než přírodní úkazy.

Zdroj: Profimedia, BBC, iDNES, plus.rozhlas.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině