Dovolená v Turecku se nyní Čechům obzvláště vyplatí. Tak levno tam už roky nebylo
Turecká lira se propadla na svoji nejslabší úroveň vůči české koruně v historii. Včera dpoledne středoevropského času dokonce propadla pod úroveň kursu čítající dvě koruny za liru. Prodávala se i jen za 1,97 koruny. O den dříve ji lidé mohli koupit nejníže za 2,09 koruny.
Oslabování liry je tedy příznivou zprávou pro české turisty v Turecku. Zatímco třeba v létě roku 2016 platili za pivo v Turecku průměrně v přepočtu zhruba 50 korun, nyní pivo vyjde na necelých 30 korun. Výpočet vychází z říjnové průměrné ceny piva v Turecku, jak ji zachycuje tamní statistický úřad, a z kursu koruny k liře podle Bloombergu.
"Oslabování turecké měny odráží snížení základní úrokové sazby v Turecku, k němuž se tamní centrální banka uchýlila třetí měsíc v řadě. Banka tak činí přesto, že říjnová inflace vykázala úroveň bezmála dvacet procent," upřesnil český ekonom Lukáš Kovanda.
Sražení sazby je výsledkem stupňující se kampaně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten zastává svéráznou teorii, že vysoké úrokové sazby zrychlují inflaci, která je v příkrém rozporu s běžným učebnicovým výkladem vztahu inflace a úrokových sazeb.
Turecká centrální banka včera – zjevně pod silným prezidentovým tlakem – rozhodla o snížení základní sazby o jeden procentní bod na úroveň patnácti procent. Erdogan přitom v předvečer tohoto kroku centrální banky slíbil, že zintenzivní své snažení o dosažení nižších úrokových sazeb. V předešlých dvou měsících turecká centrální banka redukovala základní sazbu dohromady o tři procentní body.
Lira letos v důsledku oslabuje vůči koruně o více než třicet procent, vůči americkému dolaru v podobném rozsahu.
Zdroj: lukaskovanda.cz.