Několik agrokoncernů se jen snaží zprivatizovat co nejvíce dotací, říká o demonstrantech ODS
O úpravě systému, která by mimo jiné omezila platby velkým zemědělským podnikům, jednají představitelé vládní koalice. Demonstraci nazvanou O nás bez nás zorganizovala Agrární komora ČR společně se Zemědělským svazem ČR. Na akci se podle mluvčího pražské policie Jana Daňka sešlo až 4500 lidí. Píší o tom České noviny.
Ministerstvo zemědělství navrhuje zastropování dotací velkým zemědělským podnikům a chce rovněž upravit dotační systém tak, aby byl šetrnější k přírodě a půdě. Účastníci protestu opakovaně obviňovali vládu z toho, že je chce okrást o peníze. Řečníci žádali rovné podmínky pro české zemědělce a dožadovali se toho, aby s nimi vláda o dotacích jednala.
Ministerstvo zemědělství nově vedené lidovci v prosinci oznámilo, že se rozhodlo pro úpravy plánu připraveného bývalým vedením úřadu, tak aby byl šetrnější k přírodě a půdě. Vyjednalo také posun termínu odeslání finálního návrhu k posouzení Evropské komisi. Původní verzi plánu ekologické organizace kritizovaly, podle nich dostatečně nepřispívala k ochraně přírody a krajiny. Podle lednového vyjádření mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého je potřeba odeslat plán EK co nejdříve.
Komora a svaz chtějí, aby se strategický plán poslal Evropské komisi ke schválení v podobě, kterou odsouhlasila bývalá vláda. Vadí jim mimo jiné nedostatečné projednání plánovaných změn se zemědělskou veřejností. Proti argumentům demonstrantů se staví Asociace soukromého zemědělství (ASZ), která si naopak změny ve strategii přeje a která v otevřeném dopise předsedovi vlády včerejší protest označila za politickou demonstraci síly agrobaronů.
Demonstraci odsoudila také europoslankyně a předsedkyně SPolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová či poslanec a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (oba ODS). Podle nich si jen hrstka agrokoncernů chce zprivatizovat zemědělský rozpočet.
„Na demonstraci pořádané Zemědělským svazem a Agrární komorou nejde o dobrý stav našeho zemědělství a venkova, ale za jejich nátlakem je třeba vidět několik desítek největších agrokoncernů, které mají zájem na privatizaci co největšího množství dotací. Vláda Andreje Babiše ještě na poslední chvíli změnila nová dotační pravidla tak, aby z nich co nejvíce mohly čerpat největší zemědělské podniky na úkor malých a středních. S tím nemůžeme souhlasit,“ uvedla europoslankyně Veronika Vrecionová.
„Oproti stávajícímu nastavení zemědělských dotací chceme narovnat podmínky mezi malými, středními a velkými zemědělci. Ti největší totiž dosud dostávali až o 2 tisíce Kč/ha více než ti nejmenší. A to bez započtení investičních dotací, které také čerpají v daleko větší míře než ti malí. Náš návrh cílí na větší pomoc malým, zachování podpor středním a snížení těm největším. Chceme, aby i ti malí měli v konkurenci šanci nabídnout levnější a kvalitnější potraviny svým zákazníkům. Chceme, aby zemědělci nebyli v malých obcích jen hostem, ale aby v obcích čím dál více přibývalo pracovních příležitostí při produkci lokálních potravin a aby klesala závislost na dovozech a to nejen například ovoce a zeleniny,“ dodal bývalý ministr zemědělství Petr Bendl.
„Za největší chybu, která se stala, pokládám přístup Ministerstva zemědělství, které při přípravě Strategického plánu nezveřejňovalo propočty a dopady jednotlivých opatření na různé typy zemědělských podniků. Řada z těchto podniků je tak ovlivněna zmanipulovanými čísly, a aniž to pravděpodobně tuší, dnes paradoxně protestují proti svým vlastním zájmům,” dodala Vrecionová.
Zdroj: České noviny, ODS.