Na českém trhu se objevila rychlovarná konvice, která může i zabít. Dejte si na ni pozor

 Události 
29. října 2021 15:07 / Naďa Stehlíková
  12
📷
2 fotografie v galerii
Nebezpečnou konvici nařídila ČOI stáhnout z trhu Ilustrační foto Pixabay
Doslova životu nebezpečnou rychlovarnou konvici objevili na českém trhu pracovníci České obchodní inspekce (ČOI). Okamžitě ji nařídili stáhnout z pultů. Pokud ji ale už máte doma, mějte se na pozoru a raději výrobek co nejrychleji vraťte.

Na životu nebezpečnou rychlovarnou konvici narazili inspektoři během rozsáhlé kontroly zaměřené na bezpečnost těchto v domácnostech hojně využívaných spotřebičů. Kontrola ukázala, že téměř polovina z prověřovanných konvic měla nějakou závadu. Nejhůře dopadla konvice Activer českého výrobce, jejíž distribuci zajišťoval Albert. U této konvice reálně hrozí úraz elektrickým proudem, který může skončit i smrtí. Inspektoři proto před jejím užíváním důrazně varují.

"Konkrétně se jedná o konvici Activer typ 14018051/A16211. Při používání může dojít vlivem náhodného sepnutí prázdné konvice při nefunkčnosti tepelné ochrany k roztavení plastového krytu spodní části konvice i jejího podstavce, tím dojde k zpřístupnění živých částí výrobku, na kterých je nebezpečné napětí 230 V. Pokud se uživatel těchto částí náhodně dotkne, může dojít k vážnému úrazu až smrti uživatele," upřesnil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření, kterým je zákaz dodávání na trh a stažení z trhu. Výrobek byl zároveň nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a informace o něm byly zveřejněny v systému RAPEX.

Během kontroly ověřili inspektoři celkem 30 typů varných konvic u 25 distributorů a 5 výrobců. Nedostatky zjistili u 13 z nich. V pěti případech se jednalo o nedostatky v informačních povinnostech - například chyběl návod k použití nebo bezpečnostní instrukce. Celkem sedm konvic podrobili inspektoři odbornému testování. Technickými zkouškami bylo prokázáno, že šest výrobků bylo nevyhovujících.

ČOI za porušení příslušných zákonů, nařízení a norem pravomocně uložila šest pokut ve výši 31 tisíc korun.

Zdroj: ČOI.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte