Penam bude muset vrátit stamilionovou dotaci na vylepšení toustového chleba

 Události 
21. března 2022 08:43 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ministerstvo sechystá Agrofertu odebrat stomilionovou pokutu Depositphotos
Ministerstvo průmyslu a obchodu odebere firmě Penam ze skupiny Agrofert dotaci, kterou získala na linku na výrobu toustového chleba. Evropští auditoři totiž zjistili, že výrobní linka není dostatečně inovativní a že podnik nemá na dotaci nárok. Píší o tom Hospodářské noviny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo podporu odejmout poté, co od Evropské komise získalo podklady o nedostatečné inovativnosti projektu. Ministerstvo o tom v pondělí informovalo na webu. Komise již dříve rozhodla, že 100 milionů korun neproplatí, píše server Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Bývalý premiér Andrej Babiš vložil svůj Agrofert do svěřenských fondů. Nyní už je ale uváděn jako ten, kdo koncern ovládá.

Podle Bruselu nebyl projekt výrobní linky inovativní. Evropští auditoři konstatovali, že se zaměřoval na produkt, který se již v rámci skupiny Agrofert vyrábí.

„Posudky, které jsou klíčové pro rozhodnutí o oprávněnosti dotace pro Pekárnu Zelená louka, poskytla Komise v reakci na můj dopis. Podklady nás přesvědčily o tom, že je na místě přistoupit k odnětí dotace pro tento projekt,“ uvedl ministr průmyslu Josef Síkela (za STAN). Podle jeho náměstka Mariana Piecha bude proces odnětí dotace dlouhý a komplikovaný a nelze vyloučit ani soudní jednání, informují České noviny.

Stomilionová dotace na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb, o kterou v roce 2015 požádala firma Pekárna Zelená louka, dceřiný podnik Penamu spadajícího do holdingu Agrofert, je jedním z nejznámějších případů sporné dotace pro tuto skupinu. V tomto případě už dlouho existovaly pochyby o tom, zda se skutečně jednalo o linku "s výraznými inovačními prvky". Agrofert trval na tom, že linka byla unikátní, kontrola Evropské komise ale zjistila opak. Evropská komise (EK) proto rozhodla, že 100 milionů korun ČR neproplatí, peníze tak šly z českého rozpočtu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už koncem ledna uvedlo, že pokud se prokáže neoprávněnost dotace, bude požadovat vrácení peněz. Nyní MPO uvedlo, že má doklady o nedostatečné inovativnosti projektu a dotaci odebere.

Dalším známým případem sporné dotace pro firmy kolem Agrofertu je kauza Čapí hnízdo, v níž je šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš podezřelý z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Začátkem března Sněmovna Babiše už potřetí vydala ke stíhání (během vyšetřování totiž dvakrát znovu získal imunitu po opětovném zvolení poslancem). Expremiér kauzu označuje za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky, což zopakoval i na jednání dolní komory o jeho nynějším vydání. Podle serveru iRozhlas.cz Babiš nyní požádá žalobce o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Zdroj: Hospodářské noviny, České noviny, iRozhlas.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Celulitida trápí ženy bez ohledu na věk i postavu. Tělu je potřeba dodávat živiny, které jsou účinné...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum