Přes Česko se budou přesouvat americké vojenské jednotky. Ovlivní to dopravu

 Události 
13. února 2022 08:39 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Česká republika se chystá na velký přesun amerických vojsk Ministerstvo obrany ČR
Američtí vojáci se budou ve velkém přesouvat přes Českou republiku. Zamíří z Německa na Slovensko. Půjde celkem o sedm konvojů, sdělilo Ministerstvo obrany ČR.

Americké jednotky budou od úterý 15. února do soboty 26. února 2022 přejíždět přes Českou republiku z Německa na Slovensko v rámci plánovaného cvičení Saber Strike 2022. "Až 1 500 vojáků se 700 kolové kusy techniky bude cestovat v sedmi konvojích. Každý konvoj bude rozdělen maximálně do pěti skupin s rozestupy mezi sebou," upřesnila za Ministerstvo obrany ČR vedoucí oddělení komunikace s veřejností Magdalena Dvořáková. Americké jednotky pojedou v nočních až brzkých ranních hodinách tak, aby do silničního provozu zasahovaly co nejméně.

Konvoje vjedou na území České republiky přes hraniční přechod Rozvadov a budou pokračovat po trase dálnic D5, D0, D1 a silnici I/38 do vojenského areálu Rančířov, kde si američtí vojáci přes den odpočinou. Další den navečer pak vyrazí na hraniční přechod Břeclav po trase silnice I/38 a dálnic D1 a D2. Vojenská policie ve spolupráci s Policií České republiky všechny konvoje doprovodí. "Přesuny koordinujeme s dotčenými ministerstvy a samosprávami. Jednotky se vrátí stejnou trasou v opačném směru v druhé polovině března 2022," doplnila Dvořáková.

Během přesunů všichni vojáci musejí dbát na dodržování veškerých platných hygienických opatření. Přesuny vojsk americké armády přes území České republiky schválila hlavní hygienička Ministerstva obrany. Termíny cvičení, přesunů a počty vojáků se mohou změnit vzhledem k nepříznivým epidemiologickým podmínkám.

V rámci cvičení Saber Strike 2022 americké a české jednotky, které se připravují do hotovostních sil NRF (Nato Response Force – síly rychlé reakce NATO), absolvují také součinnostní cvičení. Jednotky budou společně cvičit ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště v první polovině března 2022.

Saber Strike 2022 schválila vláda v listopadu 2021 v plánu vojenských cvičení na letošní rok. Armáda České republiky se Saber Strike účastní pravidelně od roku 2018.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, denik.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet