Komunistické pohlaváry čekají zlé časy. Vláda jim chce snížit důchody

 Události 
14. února 2022 08:46 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Marian Jurečka hodlá prosadit nižší důchody pro bývalé komunistické papaláše Vláda ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí pracuje na novele, která by snížila důchody exponentů komunistického režimu. Platit by mohla od ledna 2023. Týkat by se to podle České televize mohlo pěti až sedmi tisíc osob.

O novele promluvil v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr také uvedl, že v příštím týdnu by mělo být jasno, o kolik se lidem zvýší penze při červnové mimořádné valorizaci.

„Počítáme s tím, že opravdu těm prominentům totalitního komunistického režimu, těm vedoucím pracovníkům StB a podobně, snížíme důchody,“ řekl Jurečka k záměru snížit důchody vysokým exponentům bývalého režimu. Neúspěšně to navrhoval ještě jako opoziční poslanec.

Nyní probíhají konzultace s Ústavem pro studium totalitních režimů, koho by se snížení důchodů mohlo konkrétně týkat a jak.

Tento krok není ojedinělý. Už loni schválili nižší důchody pro představitele někdejšího komunistického režimu a agenty StB poslanci na Slovensku. Tamní parlament schválil zákon o odebrání nezasloužených výhod představitelům komunismu loni v létě. Norma se na Slovensku dotkla asi pěti tisíc lidí. Informoval o tom server iDnes.cz.

Během nedělního pořadu Otázky Václava Moravce ale padla řeč i na téma mimořádné valorizace důchodů. Na ni má ministerstvo připraveno 21 miliard korun. Konkrétní částka, o kterou se budou penze zvyšovat, vyplyne z výše inflace. Míru inflace za leden zveřejní Český statistický úřad v pondělí, krátce poté bude ministerstvo znát, o kolik se důchody zvýší.

Zatím se v průměru počítá s částkou 750 až jeden tisíc korun, uvedl v neděli ministr.

Zdroj: ČT24, iDnes.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít