Extrémní růst energií položil na lopatky jednoho z největších dodavatelů. Dotkne se to téměř milionu odběratelů

 Události 
13. října 2021 12:47 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Bohemia Energy zdražování energií zničilo Depositphotos
Zdražování energií má dopad nejen na koncové zákazníky, ale i dodavatele energií. Právě kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích oznámila svůj konec firma Bohemia Energy. Jde o největší uskupení alternativních dodavatelů energií. Tato zpráva se dotkne statisíců lidí.

Skupina Bohemia Energy, která lidem dodávala elektřinu i plyn, měla přibližně 900 tisíc odběrných míst. Jednalo se o zákazníky společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Skupina Bohemia Energy nyní požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností.

„Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než patnácti lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií,“ řekl majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Na svých webových stránkách společnost informovala, že je k tomuto kroku dohnal přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. „Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,“ vzkázala Bohemia Energy svým zákazníkům prostřednictví webových stránek.

Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600 tisícům zákazníků, plyn pak necelým 300 tisícům. Bohemia Energy uvedla, že klienti se nemusejí obávat, že by zůstali bez energií. Dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance, což je hlavní dodavatel na daném distribučním území.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy právě i některým dodavatelům.

Před několika dny opustila Bohemia Energy také slovenský trh, kde měla její firma Slovakia Energy zhruba 300 tisíc odběrných míst. Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Také odběratelé tamní Slovakia Energy si mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.

Zdroj: Bohemia Energy, ČT24, ČTK, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný