Pražská energetika ohlásila zdražení plynu a elektřiny. Nebude jediná, říká odborník

 Energetika 
05. února 2022 08:21 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Lidé se musejí připravit na další zvyšování cen energií Depositphotos
Špatné zprávy související se zdražováním plynu a elektřiny nejsou u konce. Aktuálně přistoupila ke zvednutí cen společnost Pražská energetika (PRE). Podle odborníků však bude hůř.

Zdražování plynu a elektřiny v podání PRE není poslední, inflace regulovaných cen letos bude atakovat maxima za posledních patnáct let, je přesvědčený ve své tiskové zprávě ekonom Lukáš Kovanda.

Společnost Pražská energetika od dubna přikročí ke zdražení elektřiny průměrně o 25 procent a plynu průměrně o 30 procent. Jde o další kolo zdražování některého z velkých dodavatelů energií, a nikoli kolo poslední. Zdražení má nastat v případě elektřiny od 1. dubna a v souvislosti s plynem pak od května a nedotkne se zákazníků, kteří mají cenu zafixovanou. Skupina je se svými více než 800 tisíci odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice, zmiňuje na svém webu lukaskovanda.cz.

Dodavatelé podle Kovandy promítají loňské dramatické zdražení velkoobchodních cen elektřiny či plynu, v řádu až stovek procent, do koncových cen postupně. Ceny energií jsou také tlumeny ze zákona, neboť se jedná o ceny regulované. Není tedy ani možné promítnout zvýšení cen na burze do koncových cen v plné výši okamžitě.

"Nicméně právě regulované ceny letos porostou nejvýrazněji minimálně od roku 2008. Česká národní banka ve své nově představené prognóze počítá s letošní inflací v oblasti regulovaných cen oscilující kolem úrovně zhruba 13 procent. V posledním letošním čtvrtletí se však inflace těchto cen bude v meziročním vyjádření pohybovat až v pásmu od patnácti do dvaceti procent, takže by mohla překonat i svoji nejvyšší úroveň za posledních minimálně patnáct let, tu z roku 2008," poznamenal Kovanda.

Velkoobchodní ceny elektřiny či plynu zůstávají na trhu EU na vyvýšené úrovni, byť klesly ze svých maxim sklonku loňska, takže je třeba se připravit právě na další "kola" citelného zvyšování cen energií pro domácnosti, ať už letos či v příštích letech.

Větším dodavatelem elektřiny v Česku než PRE jsou podle České televize jen společnosti ČEZ a E.ON. Čtvrtá je společnost innogy, lídr v dodávkách plynu. PRE naposledy zdražovala loni od 1. září, a to o sedm procent. Cena se měnila po dvou letech, a to ještě před skokovým nárůstem velkoobchodních cen energií a ukončením dodávek některých alternativních dodavatelů.

V polovině října ukončila činnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v České republice, která dodávala energie zhruba 900 tisícům klientů.

Většina dodavatelů zdražovala své ceníky s platností od 1. ledna. Například innogy zvýší ceny od března znovu. Plyn pro domácnosti a malé zákazníky v základním ceníku Standard od 7. března zdraží o 19 procent. Cena elektřiny ve stejném ceníku vzroste od 1. března o 14 procent. Zákazníků s fixovanou cenou, kterých je podle innogy většina, se změny nedotknou. Společnost už od ledna zdražila plyn o 15 procent a elektřinu o 19 procent.

Od ledna zdražil také ČEZ, další zdražování ale už nechystá. „Ceníky pro stávající zákazníky jsme měnili na konci loňského roku. I tak ale zůstávají naše produkty jedněmi z nejvýhodnějších na trhu. Pro letošní rok máme pro stávající zákazníky elektřinu nakoupenou a neplánujeme změny,“ řekl mluvčí firmy Roman Gazdík.

Zdroj: lukaskovanda.cz, ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město