KOMENTÁŘ: Rusko neničí infrastrukturu Ukrajiny. Likviduje celou EU, která přichází o dovoz elektřiny

 Energetika 
28. prosince 2022 08:07 / Michael Veselý
  43
📷
1 fotografie v galerii
Evropa nadále přichází o energie kvůli sobectví Ruska Depositphotos
Neustále mluvíme o útocích na Ukrajinu, které jsou velmi intenzivní a agresivní. Tyhle útoky ale poškozují nás všechny. Rusko usiluje o to, abychom na něm byli energeticky závislí a vytěžilo z války co nejvíce. Je to pomsta za sankce, které Evropa uvalila. Útoky ne energetický systém jsou totiž velmi důmyslné. Pokud by Ukrajina nezvládla zimu, nezbude jí než podřídit se požadavkům Ruska.

Ukrajina tvrdí, že dodávky elektřiny a vody po celé zemi byly vážně narušeny poté, co Rusko odpálilo více než 50 raket zaměřených na kritická místa, která jsou zásadní pro chod země i export. V hlavním městě Kyjevě je podle nejnovější aktualizace starosty 40 procent obyvatel bez vody a 270 000 bytů nemá elektřinu. Energetická zařízení byla zasažena také v severovýchodním městě Charkov. V celé zemi bylo zraněno třináct lidí. Rusko uvedlo, že se zaměřilo na ukrajinské vojenské velitelské a energetické systémy. Tamní ministerstvo obrany je s výsledkem nadmíru spokojeno, zasáhlo přesně tam, kde chtělo, dalekonosnými vysoce přesnými zbraněmi. Ukrajinská armáda během tohoto útoku s pomocí protivzdušné obrany sestřelila 44 řízených střel odpálených z oblasti ruské Rostovské oblasti a Kaspického moře. K úderům došlo poté, co Rusko obvinilo Ukrajinu z útoku dronů na její černomořskou flotilu na anektovaném Krymu.

Vitalij Kličko, starosta Kyjeva, oznámil nedostatek vody a elektřiny poté, co byla při ruském útoku poškozena kritická infrastruktura poblíž hlavního města. Nemluvíme tu ale o potížích způsobených jen na Ukrajině. Jsou to problémy pro celou Evropu, která odtud čerpala elektřinu a jejíž vývoz musel být pozastaven.

Původně informace u Ukrajiny hlásily, že 80 procent spotřebitelů ve městě je bez vody a asi 350 000 domácností postrádá elektřinu, po pozdější aktualizaci se ale naštěstí ukázalo, že mnoho lidí bylo znovu připojeno. Po celém městě byly vidět dlouhé fronty, protože obyvatelé zoufale potřebovali čerpat vodu z čerpadel. V samotném Kyjevě nebyly zaznamenány žádné zásahy raket kvůli efektivní práci sil protivzdušné obrany. Raketové útoky byly v pondělí ráno hlášeny také ve střední Vinnycji, stejně jako v Dněpropetrovsku a Záporoží, na jihovýchodě, a ve Lvově, na západě Ukrajiny.

Zasaženo bylo údajně také zařízení ve vodní elektrárně Dněpr, v Záporoží. Celkově bylo zasaženo 18 zařízení, což rozhodně není drobný problém, ale pořádný průšvih. Většina z nich vyrábějících energii, v 10 regionech Ukrajiny, stovky lokalit v sedmi regionech zůstaly bez proudu. Nejen oni, ale celá Evropa tím přišla o dodávky elektřiny, protože Ukrajina musela pozastavit vývoz. Právě díky němu jsme nebyli závislí na ruské energii. Pokud bude ale bombardování takto pokračovat, mohli bychom trvale přijít o zdroj z Ukrajiny a v takovém případě by nás ruské zdroje vyšly samozřejmě opět dráž než doposud.

Je to mocenská hra, kde se neustále přetahujeme o to, kdo bude mít navrch. Vladimir Putin se snaží vtáhnout do ní celou Evropu, což by způsobilo světový konflikt, tím, že Rusko ničí energetický systém, likviduje tím jakoukoliv možnost exportu elektřiny z Ukrajiny. Moskva by chtěla, aby tato poslední vlna ruských raketových útoků byla vnímána jako represivní reakce na útok dronů na ruské vojenské cíle na Krymu.

Kreml to považuje za varování, opovažujete se zasáhnout nás na Krymu? To je to, co můžete očekávat jako odpověď. Ale v této válce se v posledních týdnech objevuje jasný vzorec. Čím více neúspěchům ruská armáda na bojišti čelí, tím častěji velitelé trestají civilní obyvatelstvo Ukrajiny, které však s válkou nemá co do činění. Ukazuje se tak jasně povaha Ruska a jeho záměry, které jsou zcela nehumánní. Kam zmizely řeči o tom, jak jdou Ukrajincům na pomoc a denacifikují Ukrajinu? Nyní je konečně jasné, jak hloupé řeči to byly, protože vraždění nevinných obyvatel a jejich odříznutí od vody či elektřiny nemá se záchranou či osvobozením co dělat.

Vzhledem k tomu, že zima je za rohem, Moskva pravděpodobně doufá, že tak demoralizuje Ukrajince, aby prosili svou vládu, aby se vzdala a prosila o mír, tedy přistoupila na podmínky Ruska. Stejně tak tlačí na Evropu, aby nadále nepodporovala obranu Ukrajiny, protože to komplikuje ceny energií, které jsou nejvíce využívány právě v zimě a tlačí se neúprosně nahoru. Cílem Ruska je rozbít dodavatelský řetězec západních zbraní, který Ukrajině umožňuje bránit se a pokusit se dotáhnout svou zatím neúspěšnou invazi do konce.

Zatím je nepravděpodobné, že se tak ovšem stane. Ukrajina se nevzdá. Stále ale existuje obrovské množství škod a utrpení, které mohou ruské zbraně způsobit civilnímu obyvatelstvu a mezi ty nejhorší samozřejmě patří škody na životech.

Lidé, již žijí v oblastech, na které se útočí, byli vyzváni, aby zůstali v krytech kvůli obavám, že by mohly následovat další nálety raket. Nikdo neví, kdy něco takového přijde. Byli také varováni, že po celé zemi dochází k výpadkům elektřiny, tedy je o ni nouze. Rakety jsou pohromou, která ve velkém likviduje města. V sousedním Moldavsku dokonce raketa sestřelená Ukrajinou dopadla na severní konec města Naslavcea, poblíž hranic s Ukrajinou. Nebyly hlášeny žádné oběti, ale v několika domech byla rozbita okna.

To, co Rusko provozuje, je energetický teror a strategický nátlak, aby Ukrajina nezvládla další zimu. Prvním pokusem připravit Ukrajince o elektřinu bylo už obsazení Záporožské jaderné elektrárny. To ale nestačilo a i nadále vyvážela Ukrajina nasmlouvané množství energie do Evropy. Není to jen jejích problém, ale nás všech, jestliže se nás Rusové snaží připravit o energie. Musíme se opět postavit na odpor, protože válka do civilizovaných zemí nepatří.

Putin také obvinil Západ z jaderného vydírání Ruska, aby přinutil spojence, aby se odvrátili od Moskvy. Začátkem tohoto týdne vojenská aliance NATO odmítla nepodložená tvrzení Ruska, že by Ukrajina mohla použít nějaký typ konvenční výbušniny s radioaktivním materiálem. Není to nic jiného než snaha Ruska o stupňování konfliktu, který sami vyvolali.

O událostech tohoto roku se bezpochyby bude později psát v dějinách. Čeká nás pravděpodobně nejnebezpečnější, nepředvídatelná a zároveň nejdůležitější dekáda od konce druhé světové války. Strach ze zatažení Evropy do konfliktu ještě více než jen ekonomicky je na místě, protože jak se ukazuje, útoky Ruska jsou nevyzpytatelné. Putin střílí slepými obviněními, jak se všichni snažíme zničit Rusko, a brzo by mohl začít tvrdit, že chce za účelem nějaké pomoci či osvobození vtrhnout i dále do Evropy. Na druhé straně si myslím, že to by byl pro něj příliš velký risk.

Tak trochu nám tu namaloval svou paralelní realitu toho, co se děje. Žije ve světě, kdy nám brání získávat energie, ale přitom obviňuje Západ, že začal válku na Ukrajině. Čím přesně ji začal? Zhruba před deseti lety, když se debatovalo poprvé o vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO? To byl začátek? Jinak si totiž nejsem jist, o jaké začátku to mluví. Trval na tom, že nový světový řád by měl být založen na „právu a spravedlnosti“ – to od prezidenta, který před osmi měsíci zahájil rozsáhlou invazi do suverénního, nezávislého národa opravdu sedí.

Tvrdil, že Rusko bylo neprávem obviněno z vyhrožování použitím jaderných zbraní. A přesto od února prezident Putin vypustil několik nenápadných narážek, že by byl v tomto konfliktu připraven použít každou zbraň v ruském arzenálu a obsazuje jaderné elektrárny hlava nehlava radiace neradiace. Přestože tvrdí, že mu na lidech neskutečně záleží, a dělá to vlastně všechno pro ně, právě teď vraždí na Ukrajině civilisty.

Největší problém vidím v tom, jak už jsem se zmiňoval dříve, že tuhle válku nelze jednoduše ukončit. Vlastně ji nelze ukončit jinak než vyčerpáním Ukrajiny nebo vzájemnou dohodou, jelikož ve vstup NATO do akce ani v prohru Ruska nevěřím. Útoky na energetický systém, jaké nyní proběhly, byly největšími za celé trvání války a byly provedeny důmyslně, aby zničily celý systém co nejvíce. Z toho vyplývá, že má Rusko stále navrch, i když se muselo stáhnout a právě díky těmto útokům by rádo získalo zpět převahu na bojišti a zejména ve vyjednávacím procesu.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Seznamzpravy.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda