Lídři PirSTAN a SPOLU se dohodli na koaliční smlouvě. Fiala prozradil kroky následujících dní

 Události 
14. října 2021 09:10 / Naďa Stehlíková
  10
📷
1 fotografie v galerii
Koalice PirSTAN a SPOLU podepíší brzy koaliční smlouvu Se svolením ODS
Koalice PirSTAN a SPOLU se podle očekávání dohodly na společné přípravě koaliční smlouvy. K podpisu má dojít nejpozději do 8. listopadu. Lídr ODS Petr Fiala je podle svých slov plný optimismu.

Koalice Pirátů a Starostů jednala s koalicí SPOLU o harmonogramu jednání, které by mělo vést k podpisu koaliční smlouvy, a to nejpozději do 8. listopadu. Společná jednání šesti pracovních skupin se budou v příštích týdnech zabývat programovými prioritami příští vlády. Každá ze stran zastoupených v obou koalicích bude mít po jedné osobě v expertním týmu, další setkání koaličních špiček proběhne opět příští týden.

„V Poslanecké sněmovně jsme se setkali s koalicí Pirátů a STAN, abychom se domluvili na dalším postupu, který povede k vytvoření společné vlády. Zabývali jsme se harmonogramem a jednotlivými kroky, které podnikneme v následujících dnech. Nejprve chceme řešit programové otázky, proto jsme se domluvili na vytvoření šesti skupin, které se budou věnovat jednotlivým programovým oblastem. Panuje shoda, aby všechna společná jednání vedla k podepsání společné koaliční smlouvy, kterou bychom chtěli podepsat nejpozději 8. listopadu. V závěru bych rád konstatoval, že jednání byla přátelská, férová a všechny nás naplňují optimismem, že se dokážeme domluvit,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Koalice už také požádaly prezidenta České republiky, aby pověřil Petra Fialu jednáním o sestavení takovéto vlády. Stále totiž věří, že bude Miloš Zeman respektovat výsledky voleb a že nebude nutné využít nějaké jiné nástroje, které třeba Ústava poskytuje.

„Už první den po volbách se předsedové politických stran ve dvou koalicích sešli k podpisu memoranda o společném postupu s cílem připravit kvalitní programové prohlášení a k ustavení vlády, která přinese změnu v této zemi. A tímto směrem také míříme. Jednání bylo velice konstruktivní, máme jasný cíl a za tím jdeme,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Z jednání je prý patrné, se všichni účastníci mají chuť domluvit. „Naše probíhající jednání se nesou v poklidné atmosféře a na každém z účastníků je vidět chuť se domluvit. To považuji za dobrou zprávu pro voliče, kteří dali najevo, že si přejí změnu. Vytvořili jsme nyní harmonogram dalších jednání a ustanovili šest skupin, které se budou zabývat společnými tezemi koaliční smlouvy,“ doplnil předseda Starostů Vít Rakušan.

Zdroj: ODS, STAN.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...