Podvodníci vydávající se za Českou poštu oberou lidi až o 1500 korun týdně. Mějte se před nimi na pozoru

 Události 
26. října 2021 19:25 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Kyberzločinci dokáží lidi připravit o nemalé peníze Depositphotos
Podvodníci se snaží na internetu obrat lidi o nemalé peníze, a to prostřednictvím stránek, které se vydávají za Českou poštu. Kdo nekalé praktiky neprohlédne, může přijít až o 1500 korun týdně.

Jak upozornila antivirová firma Avast, stránky, které vypadají jako Čské pošty, lákají na mmožnost vysoké výhry a ke stažení aplikace. Společnost Avast už zablokovala přístup na podvodné weby šesti tisícům uživatelům. Před podvodem varuje i Česká pošta na twitteru.

Prvotním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v chatovacích aplikacích. Uživatele lákají na možnost velké peněžní výhry v hodnotě statisíců korun, pokud rozešlou odkaz svým kontaktům v aplikacích WhatsApp, Viber nebo Telegram a přátelům na Facebooku. Poté jej navedou ke stažení aplikace, která si vyžádá týdenní platbu ve výši až 1550 Kč.

Pokud uživatel podvodné stránky navštíví, přivítá jej průzkum s možností vyhrát až 500 tisíc korun. Stránka zneužívá logo České pošty a může na první pohled působit důvěryhodně. Průzkum se mimo jiné dotazuje na uživateli nejvíc používaný komunikační program. Po dokončení průzkumu nabídne stránka uživateli dárky k otevření. Třetí otevřený dárek obsahuje vždy výhru velké částky peněz.

Podmínkou získání "vyhraných" peněz je rozeslání odkazů na dotazník přátelům. Stránka tak nutí uživatele, aby podvodné odkazy rozeslali přátelům a skupinám na sociálních sítích. Na rozeslání odkazu má přitom uživatel stanovený časový limit. Poté, co rozešle odkazy, je přesměrován na stránku podvodné mobilní aplikace, která se vydává za aplikaci sledující cestu poštovních zásilek. Po jejím stažení dostane oběť nabídku na placenou verzi aplikace. Aplikace stojí 70 dolarů za týden, tedy v přepočtu asi 1550 Kč. Aplikace však nefunguje, umí "pouze" strhávat peníze z bankovního účtu uživatelů.O případu informovala ČTK.

"Podvod je o to nebezpečnější, že ke svému šíření využívá sociální vazby svých obětí. Jen málokdo podezírá zprávy od svých přátel z nekalých záměrů. Tento způsob šíření se nazývá také sociální inženýrství, tedy manipulace s uživateli za účelem předem stanovené akce," uvedl Jakub Vávra z Avastu.

K přesměrování na podvodné stránky využívají útočníci různé náhodně generované domény. Obvykle však mají v názvu Českou poštu.

Zdrj: Česká pošta, ČTK.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...