Ceny nemovitostí nadále porostou. Vyhlídka vlastního bydlení je pro většinu lidí téměř nulová, říkají ekonomové

 Události 
28. listopadu 2021 10:30 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Drahý materiál, složitá byrokracie a nedostatek dělníků omezuje výstavbu nového bydlení Shutterstock
Ceny průměrných bytů v následujících obdobích klesat nezačnou, ale poptávka po nich neustále stoupá. Mnohde se cena bytů za posledních pět let dokonce zdvojnásobila. Je lépe vyčkávat nebo honem bydlení rychle řešit? Všeobecně se stav spíše zhorší, myslí si ekonomové.

Ekonomové ani developeři žádné světlo na konci tunelu nevidí. Chybí byty, stavební materiál je předražený a na jaře navíc podle všeho dojde k výraznému zpřísnění hypoték. Mimo jiné bude muset mít zájemce o vlastní nemovitost minimálně pětinu její ceny, což mnohdy znamená mít našetřeno i přes jeden milion korun. Podle ČNB jsou nemovitosti v ČR předražené až o třetinu, jak píše například web seznamzpravy.cz.

"Bydlíme v podnájmu 1 plus 1 v paneláku na okraji Brna, platíme i s inkasem 16 000 měsíčně. Doufali jsme, že si pořídíme své bydlení nebo půjdeme do většího bytu, je to ale nereálné," stěžuje si šestadvacetiletá Klára Machačová, která pracuje ve školce. "Přítel sice vydělává více, ale pokud bychom chtěli rodinu a šla bych na mateřskou, neutáhneme to," vysvětluje. "Zvažujeme rekonstrukci chalupy po babičce mimo Brno, ale i rekonstrukce by nás vyšla extrémně draho, navíc bychom pak dojížděli daleko do práce," posteskla si.

„Dlouhodobým problémem Česka v oblasti dostupnosti bydlení je nedostatečná nabídka, která při dlouhodobě vysoké poptávce tlačí ceny nemovitostí nahoru. To je ten hlavní důvod, proč pro některé žadatele z důvodu finanční stability nebudou hypotéky dostupné. Jen za posledních pět let se výše hypotéky zvedla o 60 procent a tam se projevuje zejména ten růst cen nemovitostí,“ říká v rozhovoru pro seznamzpravy.cz viceguvernér centrální banky Tomáš Nidetzký.

Naději neskýtá ani nová výstavba. Na trhu chybějí hlavně dřevo, plasty, kovy a izolační materiály. Jednou z příčin je kvůli covidu zdražená doprava materiálů ze zahraničí. Ceny oceli a izolačních materiálů vzrostly meziročně až o 100 procent. „Málo nově povolených bytů, velká poptávka po bydlení v době nejistoty a levných hypoték, nedostatek pracovníků a rostoucí ceny materiálů. To může a zřejmě i bude dál zvyšovat ceny nemovitostí,” uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková například na webu novinky.cz.

Souhlasí s ní hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň, jak píše echo24.cz. „Cenu bytů nahoru tlačí především omezení v jejich stavění. A k řešení tohoto problému zvýšení limitů nepomůže. Naopak, někoho to může od stavění odradit, pokud se bude bát, že bude hůře hledat kupce. A s ještě menším stavěním porostou ceny dále,“ domnívá se Bartoň. Podle oslovených ekonomů se situace na trhu s nemovitostmi bude spíše zhoršovat a v příštích letech se neočekává žádné zlepšení. Předpokládá se, že lidé budou hledat dostupné bydlení v méně lukrativních lokalitách, např. na vesnicích, nebo se budou snažit sehnat družstevní byt.

Zdroj: seznamzpravy.cz, echo24.cz, novinky.cz, Twitter.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky