Piráti se jednoznačně rozhodli, že půjdou do vlády. Účast byla rekordní

 Události 
16. listopadu 2021 05:54 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Ivan Bartoš vnímá výsledek hlasování o vstupu do vlády jako velký závazek Pirátská strana
Piráti podpořili vstup do nové vlády, kterou kromě nich budou tvořit také koalice SPOLU a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Předseda Ivan Bartoš řekl, že to bylo hlasování s největší historickou účastí.

Pro vstup do vlády hlasovalo 888 z 1082 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 82,1 procent hlasujících. „Vnímám to jako silný mandát, ale i závazek,“ řekl pro Českou televizi lídr Pirátů Ivan Bartoš. Složení vlády představí šéf ODS Petr Fiala ve středu, v den státního svátku, prezidentovi Miloši Zemanovi a pak i veřejnosti.

„Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy Pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách. Hájit budeme samozřejmě nejen jejich zájmy, ale zájmy všech občanů této země,“ uvedl Bartoš.

Atmosféra mezi Piráty byla před hlasováním velmi napjatá a nikdo se neodvážil odhadnout výsledek. Asi málokdo očekával, že bude hlasování tak jednoznačné. Místopředseda ODS Martin Kupka například označil výsledek za překvapivě přesvědčivý. „Jde o hodně, budeme čelit unikátním a problematickým časům.“ Společným rysem pětikoalice je podle něj zodpovědnost.

„Věřím, že vznikající vláda koalic SPOLU a PirSTAN dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spousta práce,“ uvedl na sociálních sítích předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl k úvahám o budoucí soudržnosti pětikoalice, že je to dobrý tým, zocelený zkušenostmi, které jednotliví lídři získali během let.

Piráti před hlasováním rozhodli o tom, že pro odsouhlasení koaliční smlouvy je nutná podpora více než 60 procent hlasujících.

Lídři ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN podepsali koaliční dohodu a program budoucí vlády před týdnem před ustavující schůzí Sněmovny.

Na ní byla zvolena do čela dolní komory šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a jednou z místopředsedkyň se až po druhém kole volby stala první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Ta věří, že vláda čtyři roky vydrží. „Programové priority, na kterých jsem se podílela, mě přesvědčily, že máme hodně společného a že jsme schopni dát stranou, co nás rozděluje.“ Každá strana pak podle ní nese zodpovědnost za svého nominanta do vlády.

Jeden ze čtveřice zvolených poslanců Pirátů Jakub Michálek se vzdal možnost být ve vládě na pozici ministra pro legislativu, aby otupil kritiku části členů Pirátů proti kumulování funkcí, a podpořil vstup Pirátů do nové vlády Petra Fialy.

Jména navržených ministrů chce budoucí premiér Fiala říci nejprve prezidentovi Miloši Zemanovi, se kterým se sejde v Ústřední vojenské nemocnici ve středu v 16.00 hodin.

Většina jmen členů příští vlády je je již nyní známa, ač je lídři oficiálně nepotvrzují. Šéf Pirátů Ivan Bartoš by ve vládě měl zastávat pozici ministra pro místní rozvoj a digitalizaci, bývalý poslanec Pirátů Jan Lipavský má šanci stát se novým ministrem zahraničí.

Koaliční dohoda o předvolební a povolební spolupráci mezi Piráty a STAN počítala s tím, že obě strany buď půjdou společně do vlády, nebo společně do opozice, ale Starostové a nezávislí řekli, že do Fialovy vlády vstoupí, i kdyby si Piráti odhlasovali, že oni ne.

Zdroj: iDnes.cz, ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?