Odpadkové peklo v Praze: Primátora Hřiba to vůbec netrápí, říká Alexandra Udženija. A bude hůř

 Události 
10. listopadu 2021 18:22 / Stanislav Koudelka
  2
📷
1 fotografie v galerii
Kam až "odpadkové peklo" dojde? Se souhlasem ODS Praha
Vedení hlavního města Prahy dlouhodobě zanedbává úklid městských částí a svoz odpadků. Myslí si to někteří členové pražské ODS. Podle nich Technická správa komunikací výrazně omezila vyvážení košů na ulicích a u tramvajových zastávek. Příští rok navíc bude tento trend s největší pravděpodobností pokračovat.

Kroky magistrátu vedou k tomu, že se finanční zátěž přesouvá jinam, jak podotkla už v dubnu letošního roku starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS): „Místo aby hlavní město na nárůst objemu odpadu reagovalo navýšením finančních prostředků, přehazuje odpovědnost za úklid na městské části. Magistrát šetří na nesprávném místě a doplácejí na to občané.“

Znamená to, že městské části, pokud nechtějí, aby se "jejich" obyvatelé brodili v odpadcích, musí situaci řešit. „Městské části se od začátku pandemie covid-19 potýkají s masivním nárůstem nepořádku kolem nádob na tříděný odpad. V Praze 2 nám v podstatě denně chodí stížnosti od občanů na černé skládky kolem popelnic na tříděný odpad,“ potvrdila Alexandra Udženija (ODS), předsedkyně kontrolního výboru hlavního města a místostarostka Prahy 2.

Podle ní je vina na straně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Petra Hlubučka (STAN). „Místo toho, aby se pan náměstek Hlubuček staral o to, co má, tedy životní prostředí v Praze, vymýšlí naprosto nerealizovatelné klimatické plány za miliardy. Celá věc očividně netrápí ani primátora Hřiba. Takhle špinavá Praha snad nikdy nebyla,“ doplnila Udženija.

Předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček přitom jasně hovoří o tom, že on i jeho kolegové opakovaně upozorňují náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě), aby s městskými částmi více komunikoval a spolupracoval. „Tragický stav komunikací, chodníků a úklidu zeleně podél komunikací je jen další důkaz toho, že takto se město prostě řídit nedá. Neustálé snižování rozsahu objednávky hlavního města Prahy prostřednictvím TSK a.s. na tyto služby musí být okamžitě přehodnoceno. Kritický stav nastal letos po nedomyšleném rozhodnutí snížit četnost vyvážení odpadkových košů v ulicích a na tramvajových zastávkách. Vedle dopravního pekla tu teď máme peklo s odpadky,“ kroutí hlavou Zajíček.

Zdražování svozu odpadu přitom Pražany potkalo už na konci roku 2019 a je možné, že nebylo poslední. Alespoň podle oficiálního portálu metropole „Praha bojuje za spravedlivý výpočet výše poplatků za odpad.“ Metodika výpočtu ceny za odpad totiž brání Praze i dalším samosprávám zachovat dosavadní způsob stanovení ceny, která zohledňuje faktické náklady na svoz jednotlivých druhů popelnic.

Zdroj: Praha.eu, úřad Prahy 2, ODS Praha.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině