Rathovi svitla naděje. Soud rozhodl o jeho propuštění, jedna žena ho ale chce vidět znovu za mřížemi
„Spolupracovali jsme s Rathem od roku 2005. Říkali jsme, že zkusíme požádat, abychom ho opět dostali do našich řad jako experta. A chceme, aby měly jeho děti doma tátu,“ uvedl u soudu Luboš Olejár, šéf Svazu pacientů České republiky, který podal žádost o Rathovo podmíněné propuštění. Dodal, že by svaz rád využil Rathových odborných znalostí s tím, že by pro svaz zpracovával různá stanoviska. „Chtěli bychom ho aktivizovat do role pacientského ombudsmana pro střední Čechy,“ dodal Olejár.
Ve věznici v Brně-Bohunicích si Rath odpykává sedmiletý trest za korupci, odseděl si polovinu trestu. Soudní senát rozhodl o podmíněném propuštění Davida Ratha z vězení s délkou zkušební doby sedmi let. N svobodu se ale zatím Rath nepodívá, státní zástupkyně totiž proti usnesení soudu podala stížnost, není tedy pravomocné. Věc bude řešit brněnský krajský soud.
Předseda senátu Josef Tatíček přihlédl ke kladnému hodnocení Ratha z věznic. Pro nápravu Rath podle něj ve vězení udělal maximum. „Dostal pět pochval, s tím jsem se ještě snad nesetkal,“ uvedl Tatíček. Sebereflexi podle něj Rath udělal dostatečnou.
Napak státní zástupkyně je přesvědčena, že u Ratha nenastala sebereflexe v takové míře, aby si uvědomil, co spáchal a jakým způsobem to mělo vliv na nahlížení na politiky. Připomněla´také, že nezaplatil celý peněžitý trest.
Rath ale u soudu řekl, že právě na svobodě bude mít daleko větší šanci peněžitý dluh splatit. „Deklaruji, že v případě propuštění budu mít větší možnost splatit peněžitý trest. Dostal jsem ze svého podnětu i reálnou nabídku ve zdejší věznici. Dva dny v týdnu bych jezdil do Brna a zbytek bych pracoval na poliklinice v Hostivicích,“ předestřel.
Policisté Ratha zadrželi v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případech ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku a budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy.
V této takzvané první větvi kauzy si Rath vyslechl sedmiletý trest vězení a dostal také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU.
Ratha i další obžalované ale odvolací senát zprostil obžaloby z manipulací s výběrovými řízeními na vybavení středočeských nemocnic. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.
Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud.
Zdroj: iDnes.cz, České noviny.