Hlavní epidemiolog IKEMu: Stát je slabý dělat rozhodnutí, která by pomohla covidovou situaci zvládnout
I když aktuální situace kolem covidu vypadá všelijak, Petr Smejkal je přesvědčený, že jsme stále ve fázi, kdy se vše dá zvládnout bez lockdownu. „Všichni vnímáme, že to něco stojí, ale je to investice, která se vždy hrozně vyplatí. A zejména testování neočkovaných. Je třeba začít teď hned, protože incidence je už ve všech regionech hodně vysoká,“ vyzval v rozhovoru pro plus.rozhlas.cz Smejkal.
Ideální by podle něj bylo testovat i očkované, ale vzhledem k omezené kapacitě testů je aktuálně důležité zaměřit svou pozornost v tomto ohledu právě na neočkované. Poslední výzkumy sice zjistily, že imunita po očkování netrvá tak dlouho, jak vědci původně počítali, ale totéž podle Smejkala platí i pro imunitu po prodělané nemoci. „Očkovaní sice můžou virus přenášet, ale v menší míře a po kratší dobu, a to je dnes už prakticky nezpochybnitelné," řekl imunolog v rozhovoru.
Souhasí s názory dalších expertů, podle kterých je covid aktuálně problémem spíše společenským než medicínským. A také politickým. „Obecně v této zemi vnímám, že politici mají strach říkat nepopulární věci, když se toho ještě tolik neděje. Jenže ono se to neděje, i když v tu chvíli ještě zabráníte tomu, co se může dít později. Strach státu nařídit, že hostinský má kontrolovat Tečku, to jsme přeci už měli mít před rokem,“ poznamenal Smejkal. Na západě je prý taková kontrola zcela běžná, jen u nás se prý stále ohlíží na pár hospodských, kterým se to nelíbí. „Stát je někdy slabý tyto celkem jednoduché věci pod sankcí nařídit. Očekával bych větší rozhodnost v těchto chvílích," doplnil imunolog.
To, že vám někdo zkontroluje Tečku, kamkoli vejdete, by měl být naprostý základ. „Ale tady se to stále neděje. Je třeba takové opatření vymáhat. Nikdy to ale není jen o jednom opatření. Je nutné také více očkovat, kapacity na to zatím máme. A také je klíčové testovat neočkované, a to teď hned," podotkl v rozhovoru Smejkal.
Nejrizikovější z hlediska šíření koronaviru jsou prý v současnosti mladí lidé ve školách, kteří jsou z valné části neočkovaní. Zavírat školy ale není řešení, říká Smejkal. Cestu vidí opět v testování. Jednak by se měli testovat žáci, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, aby nemuseli do karantény. A Smejkal navrhuje také plošné testování v regionech s incidencí nad 100 případů na 100 tisíc obyvatel, k tomu ale zřejmě nedojde.
„Zaráží mě, že Ministerstvo zdravotnictví i přes ten konzervatismus dost mění svá stanoviska. To určitě nepřidává,“ dodal s tím, že testování je nejlevnější a nejefektivnější způsob, jak udržet školy a jiné instituce v chodu.
Koronaviru se podle něj už svět nezbaví. „Zůstane tu s námi a objevovat se bude zřejmě hlavně na podzim. Pravděpodobně se vždy budeme očkovat jako na chřipku, možná vznikne kombinovaná vakcína. Lokálně se vyskytne nějaké ohnisko, které pak uhasne. A tak to asi bude na celém světě. Úplnou tečku, že by ta nemoc zmizela ze světa, nikdy neuděláme,“ uzavřel hlavní epidemiolog IKEMu.
Zdroj: plus.rozhlas.cz.