Čeští meteorologové poprvé řekli, jaká bude zima. V zahraničí měli jasno už dříve

 Počasí 
16. listopadu 2021 06:55 / Naďa Stehlíková
  13
📷
1 fotografie v galerii
Meteorologové už tuší, jaká nás letos čeká zima Pixabay
Čeští meteorologové vydali první předpověď na měsíc prosinec. Uvedli, jak to bude se sněhem a zda lze čekat třeskuté mrazy. Se svou prognózou si dali na čas, zahraniční odborníci měli jasno už před měsícem.

Až do prosince bude v Česku přetrvávat počasí bez velkých teplotních výkyvů, podobně jako od poloviny října. Teploty se budou pohybovat kolem průměrů typických pro toto roční období. Do konce listopadu bude méně srážek. Vyplývá to z výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V tomto týdnu budou průměrná týdenní minima kolem 2 °C a maxima kolem 8 °C. „Během období teploty budou klesat a v posledním týdnu (od 6. prosince) se průměrná hodnota minima bude pohybovat kolem –2 °C, hodnota maxima pak kolem 4 °C,“ uvedli meteorologové.

Dlouhodobý teplotní průměr v Česku je od 15. listopadu do 12. prosince 2,3 °C. Nejteplejší byl v tomto období rok 2006, kdy průměr dosáhl 6,9 °C. Naopak v roce 1998 klesl na –2,6 °C, což je dosud nejméně.

„Z pohledu srážek se zdá, že se proměnlivý ráz počasí z posledních týdnů poněkud ustálí. Do konce listopadu se očekává méně srážek, než je obvyklé, a v první prosincové dekádě srážky budou odpovídat dlouhodobému normálu,“ uvedl ČHMÚ. Celkově by měly být příští čtyři týdny srážkové normální až slabě podnormální. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek je v tomto období 36 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 %, u srážek kolem 65 %. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Zahraniční meteorologové přišli s první zimní předpovědí už téměř před měsícem. Evropské centrum pro střednědobou předpověď počítá s teplejší zimou na severu Evropy a častějšími bouřemi v jižní Evropě, u nás by podle něj mohla být zima normální a podobná té loňské. To ale znamená, že bude teplejší, než si starší lidé pamatují.

Zdroj: České noviny, ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod