Letošní Vánoce budou zvláštní. Některé zboží vůbec neseženete, bude až za rok

 Události 
12. listopadu 2021 11:45 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mnoho zboží letos k Vánocům vůbec nepořídíte, protože zkrátka bude v regálech obchodů chybět Pixabay
Letošní Vánoce budou podle ekonomů zcela jiné než v uplynulých letech. Na jednu stranu totiž udělají lidem pořádný průvan v peněženkách, ale na druhou půjde o jedny z nejchudších svátků v novodobé historii. Některé zboží totiž v obchodech vůbec neseženete.

Kvůli markantnímu růstu cen, nejrychlejšímu za posledních třináct let, budou letošní Vánoce nejdražší v historii. Zároveň budou ovšem nejchudšími za uplynulá dlouhá léta. Je o tom přesvědčen známý český ekonom Lukáš Kovanda.

"Poměrně chudý totiž bude z důvodu mezinárodní výrobní a přepravní krize sortiment obchodů. Už od srpna je zřejmé, že letos bude více než kdy jindy platit, že lidé by neměli své vánoční nákupy nechávat na poslední chvíli," konstatoval Kovanda.

Kritická začíná být situace už nyní například v oblasti elektroniky. Kdo chce své blízké pod stromečkem potěšit třeba levnějším druhem notebooku nebo nějakým novým modelem mobilu, měl by si do obchodu pospíšit už nyní. K sehnání nemusí být také grafické karty nebo herní konzole typu PlayStation 5. V lepším případě je čekací doba na nový playstation třeba několik týdnů.

Pokud se ale někdo chystá pořídit svým blízkým větší dar, třeba v podobě bílé techniky, má v podstatě už letos smůlu. "Na bílou techniku, třeba na myčky, si zákazníci mohou počkat řadu měsíců, ba až rok. Nedostupnost zboží umožňuje prodejcům navyšovat si u jednotlivého zboží marže nad rámec ceny, kterou by nastavili, pokud by byl trh standardně zásobován," konstatoval Kovanda. Dodal, že to jen umocňuje inflační tlaky napříč ekonomikou. Elektronika, třeba tablety, tak nezřídka zdražuje meziročně třeba i o desítky procent.

Zdroj: lukaskovanda.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...