Zpěvák Daniel Landa vyzýval k šikaně hygieniků. Ministerstvo na něj podalo trestní oznámení

 Události 
13. listopadu 2021 13:01 / Naďa Stehlíková
  18
📷
1 fotografie v galerii
Iniciativa Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy je podezřelá ze sabotáže  yakub88 / Shutterstock.com
Krajské hygienické stanice čelily v posledních dnech obrovskému náporu žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Lidi k jejich rozesílání vyzvala iniciativa Zlatý špendlík, za kterou stojí zpěvák Daniel Landa. Hygienikům to komplikuje práci v době, kdy rapidně stoupají počty nakažených a oni musejí trasovat kontakty. Ministerstvo zdravotnictví už na iniciativu podalo trestní oznámení.

Iniciativa Zlatý špendlík výzvu nazvala  „Zahlťme neprodleně hygieny aneb šikanou proti šikaně!“ a přesně to se i stalo. „Zatím přišlo na krajské hygienické stanice asi 10 tisíc zbytečných žádostí podle zákona 106 od iniciativy Zlatý špendlík. Hygienici je řeší,“ sdělil na Twitteru ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). „Ti, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí. Ministerstvo zdravotnictví podává na tuto iniciativu trestní oznámení pro podezření ze sabotáže,“ doplnil.

Terčem Zlatého špendlíku jsou všechny kapacity pro trasování případů nemoci covid-19, uvedl na Twitteru státní tým tzv. Chytré karantény. Iniciativa Zlatý špendlík ve výzvě označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní. Teď se ale podle všeho iniciativa sama dostane do křížku se zákonem. Právníci Vojtěchova úřadu totiž vyhodnotili Landovu aktivitu jako podezření na sabotáž. Iniciativa na informace doposud nereagovala.

Podporovatelé akce nalezli na webových stránkách vzor žádosti podle informačního zákona a e-mailové adresy na jednotlivé stanice. Dotazovat se mají na průběh kontrol, během kterých hygienici hlídají dodržování vládních protipandemických opatření. „Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků,“ tvrdí iniciativa. „Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí,“ stojí v prohlášení.

Nejde přitom v poslední době o ojedinělou záležitost. Hospodářské noviny již popsaly, že příznivci Volného bloku po parlamentních volbách zaplavili svými stížnostmi Nejvyšší správní soud. Tento týden také začaly do e-mailových schránek některých českých novinářů a redakcí přicházet příběhy lidí se zkušenostmi s očkováním či údajným pochybným vykazováním počtu nakažených covidem. Hospodářské noviny zjistily, že tito lidé reagovali na výzvu institutu Pro Libertate. Za ní stojí právník Tomáš Nielsen a iniciativa spolupracuje i se Zlatým špendlíkem. Zda Nielsen vytvořil vzor pro podání žádosti na krajské hygieny, však na přímou otázku potvrdit nechtěl. „Nechme to v obecné rovině, nemohu všechny věci sdělovat, protože jsou tam nějaké právní aspekty,“ uvedl v týdnu. 

Nielsen si od své „novinářské“ aktivity dle svých slov slibuje, že se zveřejní příběhy desítek lidí, kteří se na ně každý den obrací s žádostí o pomoc. „My nemáme kapacitu jim pomoci. Tak jsme si říkali, že by bylo dobré, aby oslovili novináře a aby to dostali na veřejnost,“ popsal v týdnu Nielsen. Jako právník spolupracoval například s dvojicí senátorek Jitkou Chalánkovou a Alenou Dernerovou (obě nestr.), které podaly žalobu na českou vládu k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu kvůli údajně diskriminačním pravidlům pro neočkované.

Zdroj: Hospodářské noviny, ČT24.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít